Colocviu de matematică-informatică în Oraşul Regal
Municipiul nostru va găzdui astăzi şi mâine (10 şi 11 octombrie) un eveniment de înaltă ţinută ştiinţifică, dedicat aniversării a 150 ani de la fondarea Academiei Române, a Casei Regale şi a Statului român modern, în organizarea Asociaţiei Culturale "Curtea de Argeş" şi a Institutului de Matematică "Simion Stoilow" al Academiei. Iniţiativa pentru acest eveniment a aparţinut prof. univ. Afrodita Iorgulescu (ASE Bucureşti), căreia i s-au alăturat colegii Virgil Căzănescu (Universitatea Bucureşti), Anca Zlătescu (Universitatea Politehnică Bucureşti), precum şi acad. Gheorghe Păun (IMAR Bucureşti). Colocviul se va desfăşura la Hotelul Posada şi va începe astăzi, la ora 13.00. Cei interesaţi să participe găsesc programul la recepţia hotelului. Acad. Păun ne-a informat că la deschidere, managerul Muzeului Municipal Curtea de Argeş, Ştefan Dumitrache va vorbi despre realizările istorice ale Regalităţii în România şi legăturile ei cu prima capitală a unui stat feudal independent de pe teritoriul ţării noastre. Marţi dimineaţa, participanţii la eveniment vor depune o coroană de flori la mormântul primului suveran al României, Carol I, care a trecut la cele veşnice în data de 10 octombrie 1914 şi se odihneşte în Catedrala Mănăstirii Argeşului, locul pe care l-a ales pentru familia şi urmaşii săi.
