"Curtea de la Argeş" pune în discuţie noi teme serioase
Aşteptată cu sufletul la gură de numeroşii săi fani, revista culturală a zonei noastre din luna în curs răspunde aşteptărilor celor mai exigenţi critici. "Salvarea e-n cultură" - pune punctul pe "i" acad. Gheorghe Păun încă din editorialul în care face nişte trimiteri provocatoare spre diverse ţări şi atitudini din spaţiul european, parcă tot mai dezbinat în ultimul timp. Iar soluţia repunerii dialogului pe baze ferme, incontestabile, este cea oferită încă din titlu. Pornind de la dialogul intercultural, orice înţelegere poate fi nu numai posibilă, dar şi realizabilă. Johan Galtung continuă serialul "Privind pacea dinspre sănătate", iar acad. Cristian Hera trage un semnal de alarmă prin "Cercetarea ştiinţifică din agricultură, în cea mai accentuată criză". Constanţa Vaida Haliţă şi Dragoş Vaida ne pun în faţa unei dileme existenţiale: "Ne înstrăinăm, noi şi Europa?", iar Vasile Indru ne poartă spre o milenară cultură prin "India, a treia mea patrie". Foarte sugestiv, şi pentru noi, ca argeşeni - motiv de mândrie - poate fi portretul făcut acad. Vasile Tonoiu, unul dintre marii filosofi ai contemporaneităţii, născut în satul Turburea, din comuna Corbeni, absolvent al Liceului "Vlaicu Vodă", de unde şi-a luat zborul spre nemurire prin scrierile sale, cu care sperăm să ne bucure încă mulţi ani de-acum încolo. Nicolae Melinescu ne poartă pe meleaguri pe care unii dintre noi nu vom ajunge probabil niciodată, prin "Vecina mea, Africa", iar fascinantul scriitor care este fostul diplomat Ion Pătraşcu ne deschide larg uşa spre o altă civilizaţie umană cu rădăcini ce se pierd în negura vremurilor biblice prin "Privighetorile Persiei", ca şi Lia-Maria Andreiţa, care-şi poartă cititorii "În apropierea Marelui Zid" (chinezesc, bineînţeles!). Deocamdată rămânem însă suspendaţi "Între Dunăre şi infinit" (Mircea Opriţă) şi "Cum să ne înţelegem cu extratereştrii?" (Dan D. Farcaş). Sunt numai câteva exemple aleatorii, dintr-o ediţie de lux cultural, din care nu lipsesc semnăturile lui Mihai Nadin (prof. univ. din SUA), Alexandru A. Popovici (prof. univ., Bucureşti), Ion C. Ştefan (bucureştean, originar din Arefu), ca şi clujeanul de astăzi, Horia Bădescu ori Gabriela Căluţiu Sonnenberg (scriitor din Spania). Urăm tuturor "Lectură Plăcută!"
