La "Basarab I", serbare în cinstea Educaţiei!
Dascălii şi elevii din cadrul Şcolii Gimnaziale "Basarab I" au marcat Ziua Internaţională a Educaţiei printr-un program artistic deosebit, care s-a desfăşurat în sala de festivităţi a instituţiei de învăţământ. Îndrumaţi de directorul Anca Popescu, prof. Gabriela Pătru şi înv. Loredana Dumitrescu, invitaţii au asistat la un mic concert folcloric, cu chitară, cântec şi port popular românesc, după care micuţii au jucat o scenetă educativă după textul piesei de teatru "Lanţul slăbiciunilor" de I.L. Caragiale. Au urmat cei din clasa a V-a B şi a VIII-a cu un program de recitat poezii şi citate despre educaţie. Întregul moment artistic a durat mai bine de o oră, iar copiii s-au pregătit temeinic, cucerind audienţa cu vocile şi talentul lor.
