Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 15:13

De ziua lor, pensionarii au petrecut pe cinste!

 

Luni seara, "Şura lui Ilea" a găzduit evenimentul organizat de către CAR Pensionari Curtea de Argeş. Preşedintele Apostol Zamfira şi colegii din conducere au reuşit să le ofere membrilor o seară de neuitat, aşa cum sunt de altfel toate cele organizate periodic cu scopul de socializare şi distracţie. În scurta cuvântare de la deschiderea oficială a petrecerii, ing. Zamfira a mulţumit celor aproximativ 200 membri ai CARP care au onorat invitaţia de a participa la evenimentul dedicat zilei internaţionale a celor retraşi din viaţa de angajaţi la binemeritată odihnă după ani şi ani de muncă şi le-a urat distracţie plăcută. Asta cu atât mai mult cu cât o parte din costurile evenimentului urmau să fie asigurate de către CARP. Urarea sa a fost întâmpinată cu aplauze furtunoase de către cei prezenţi, care au dovedit că ştiu să se bucure din plin de astfel de momente alături de cei apropiaţi. Pentru că trebuie remarcat faptul că unii au fost însoţiţi şi de copii sau alţi oameni cu care se simt bine.

Dialogul generaţiilor

Muzica bună şi cele două talentate soliste i-au ridicat pe participanţi de la mese, astfel că s-au încins în hore şi sârbe, ridicând temperatura la cote caniculare. Chiar dacă unii mai sensibili şi-ar fi dorit ca nivelul decibelic să fie ceva mai scăzut, majoritatea s-au simţit excelent aşa şi chiar fredonau melodiile pe care dansau. Organizatorii le-au oferit invitaţilor şi câteva momente extraordinare, în care au evoluat două perechi de dansatori care i-au încântat cu o demonstraţie profesionistă. Dansurile de societate au stârnit nostalgii printre mulţi dintre spectatorii care nu ştiau - la un moment dat - ce să admire mai mult: agilitatea perechii de adolescenţi sau drăgălăşenia celei de copii, care a evoluat cu o seriozitate care le depăşea cu mult stadiul presupus de vârsta fragedă. Cel puţin atunci când dansatorii adolescenţi şi-au luat parteneri din sală, a fost curat delir!...

Nu se poate trece peste evoluţia fantastică a unei străbunici cu şaisprezece nepoţi, care la vârsta de 90 ani i-a umilit pe alţii mai tineri prin vivacitatea de care a dat dovadă: a rezistat la o horă care s-a prelungit cam o jumătate de oră, în timp ce destui dintre cei mai tineri cu peste două decenii abandonau, căutându-şi locurile la mese! "Ăştia sunt adevăraţii români verzi!" - a remarcat părintele Ioan Cionca, privind acea mână de suflet care se mişca cu graţie şi demnitate între ceilalţi dansatori. De remarcat ar mai fi faptul că atunci când s-a ajuns la friptură, solistele au prezentat un program de romanţe şi cântece de petrecere, ce le-au mers la suflet mesenilor, dintre care unii s-au ridicat de la mese ca să danseze ca în vremea tinereţii. Meniul excelent şi toate ingredientele au prelungit această petrecere până la ceasurile târzii ale minunatei nopţi de toamnă de care cei mai mulţi îşi vor aminti cu mare plăcere, cel puţin până la următorul eveniment de acest gen. Care, potrivit, anunţului făcut de preşedintele Apostol Zamfira va fi imediat după ieşirea din postul Crăciunului, în 27 decembrie. La Mulţi Ani, dragi pensionari!

Pin It