Mesajul preşedintelui C.J. Argeş, Manu, la începerea anului universitar
Luni, cu ocazia deschiderii noului an şcolar universitar, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a transmis următorul mesaj conducerii celor două universităţi, Piteşti şi "Constantin Brâncoveanu", precum şi studenţilor, pe care vi-l prezentăm în cele ce urmează:
Dragi studenţi,
Stimaţi profesori,
Deschiderea unui nou an universitar rămâne un prilej de bucurie atât pentru studenţi, cât şi pentru cadrele didactice. În această primă zi putem simţi, cu toţii, bucuria celor care, după o vară de muncă, şi aici mă refer la Bacalaureat şi mai apoi la examenele de admitere, îşi văd acum visul împlinit, dar şi bucuria studenţilor din anii mai mari care îşi continuă studiile, fiind astfel tot mai aproape de realizarea dorinţelor lor profesionale. Şi, mai putem simţi bucuria profesorilor care se întorc în amfiteatre, un sentiment pe care îl cunosc bine şi pe care l-am trăit şi eu!
Dragi studenţi,
Anii studenţiei sunt cei mai frumoşi ani ai tinereţii şi îmi doresc să profitaţi de asta. Cunoştinţele pe care le veţi acumula în aceşti ani de facultate vă vor ajuta să reuşiţi în viaţă, atât din punct de vedere profesional, cât şi material. Competenţele dobândite acum vă pot asigura o carieră frumoasă, de succes şi multe, multe împliniri! Nu este uşor, deoarece studiile superioare presupun mult efort, spirit creator şi inovator. Vă asigur că de modul în care vă veţi apleca acum către învăţătură va depinde viitorul dumneavoastră! (Pe de altă parte, aşa cum am spus, anii studenţiei sunt cei mai frumoşi ani ai tinereţii, aşa că profitaţi şi de asta! De cele mai multe ori acum se leagă cele mai statornice prietenii, dar şi relaţii).
Stimaţi profesori,
Îmi exprim admiraţia şi recunoştinţa pentru efortul şi sufletul pe care le puneţi în formarea studenţilor argeşeni, cu profesionalism şi dăruire, şi vă asigur în continuare de deschiderea Consiliului Judeţean pentru colaborare şi parteneriat în proiecte care pot contribui la dezvoltarea învăţământului universitar argeşean.
Vă doresc să aveţi multă sănătate, împliniri şi mult succes în anul universitar 2016-2017!
Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Dan Manu
