Miercuri, liber de la şcoală!
Data de 5 octombrie marchează Ziua Internaţională a Educaţiei, eveniment care îşi propune să amintească tuturor că numai prin educaţie se poate ajunge la reuşită profesională şi o viaţă de calitate. Totodată, în această zi, elevii şi nu numai le mulţumesc tuturor dascălilor pentru devotamentul cu care formează caractere şi-i pregătesc pentru viaţă. De aceea, Ministerul Educaţiei a stabilit ca mâine, atât elevii, cât şi cadrele didactice, să lase de-o parte cursurile şi să marcheze această sărbătoare prin diferite activităţi, care vor fi stabilite în fiecare judeţ de către sindicatele din educaţie şi inspectoratele şcolare. Următoarele zile obligatoriu libere vor fi 1 iunie (Ziua copilului) şi 5 iunie (Ziua învăţătorului).
