Semnele vremii în luna lui Brumărel
Bătrânii satelor din nordul Argeşului au semnele lor, pe baza cărora prevăd cum va fi vremea pe termen lung. Acestea se bazează pe observaţiile făcute de-a lungul multor ani, corelate cu ceea ce s-a întâmplat în mod repetat şi, în majoritatea cazurilor, estimările s-au dovedit a fi destul de exacte. Astfel, ei susţin că atunci când în luna octombrie cad frunzele din copaci mai devreme decât de obicei, anul care urmează va fi unul roditor. În caz contrar, iarna e departe, însă atunci când va veni, va fi dură şi chinuitoare pentru oameni şi animale. În plus, anul viitor, omizile vor năpădi pomii. La fel, atunci când în luna lui Brumărel cade multă brumă şi ninge, vom avea parte de un ianuarie călduţ, cu destulă moină. Deci, merită să fim cu ochii pe semnele vremii, pentru că s-a dovedit că omul prevenit (informat) valorează cât doi!
