Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 14:35

Acad. Păun promovează cultura argeşeană la Cluj

Recent, cetăţeanul de onoare al municipiului Curtea de Argeş, acad. Gheorghe Păun, a participat la manifestări culturale organizate de Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea" şi Asociaţia "Amici Artis". Prima a fost la Turnul croitorilor, unde s-a organizat o vernisajul unei expoziţii de artă plastică. Intitulată "E-o toamnă nebun de frumoasă la Cluj", a reunit lucrări executate de profesori de la amintitul liceu, precum Roxana Salanţă, Kati Bitay, Delia-Andreea Groller, Cristian Porumb, Sanda Istrătescu, Radu Bimbea, Judith Koncs, Grigore Găurean, Maria Sârbu, Adela Gocan, Ioana Bortiş, Simona Gocan, Corina Fulger, Oana Butuşină, Tunde Vitz, Maria Matean, Hermina Csata, Gavril Zmicală, Lucian Ţintariu, Gheorghe Olaru, Denisa Curte, Margareta Catrina, Raluca Toderică, Diana Bădescu şi Alexandru Iuga. Acolo, acad. Gheorghe Păun a prezentat revista culturală "Curtea de la Argeş" şi a vorbit despre regretatul său mentor, acad. Solomon Marcus.

A doua a fost organizată la Fundaţia "Carpatica" în ziua următoare, având o tematică generoasă: "Despre matematică şi poezie", "Decalogul revistei Curtea de la Argeş", "Despre sistemele Păun (în infobiologie)". Aceasta a prilejuit un dialog incitant cu poetul Horia Bădescu, reputat om de cultură clujean, care-şi trage rădăcinile din Areful argeşean, precum şi cu criticul Mircea Popa şi Maria Vaida. Acad. Păun s-a dovedit - aşa cum ne-a obişnuit - un brav mesager al culturii argeşene şi al ştiinţei naţionale de avangardă.

Pin It