Ajutor de încălzire pentru sezonul rece
Vă reamintim că, potrivit legislaţiei în vigoare, consumatorii vulnerabili, adică persoanele singure şi familiile cu venituri prea mici pentru a-şi permite plata integrală pentru încălzirea locuinţei pe durata sezonului rece, pot solicita din partea primăriei ajutorul de încălzire. Acesta este reglementat de O.G. nr. 70/2011 privind măsurile de protecţie socială în perioada sezonului rece şi se acordă pentru principalul sistem de încălzire al locuinţei. Astfel, de el pot beneficia consumatorii de energie termică în sistem centralizat, dar şi cei de energie electrică, gaze naturale, lemne, cărbuni sau combustibili petrolieri. Prin sezon rece se înţelege perioada cuprinsă între 1 noiembrie-31 martie. Nivelul venitului solicitanţilor se calculează raportat la indicatorul social de referinţă (ISR - în valoare de 500 lei). Mai precis, până acum, la ajutorul pentru energie termică s-au încadrat familiile care făceau demonstraţia unui venit mediu lunar mai mic sau egal cu 1,572 ISR - adică 786 lei - şi persoanele singure care obţineau maxim 2,164 ISR (1.082 lei). Pentru încălzire cu gaze naturale, energie electrică, lemne, cărbuni sau combustibili petrolieri, venitul maxim mediu lunar/persoană singură sau membru de familie este de 1,230 ISR, adică 615 lei. În orice caz, cuantumul acoperit de autorităţile locale din costul de încălzire a locuinţei creşte sau scade invers proporţional cu venitul net mediu lunar. Referitor la perioada pentru depunerea cererilor pentru acest ajutor, directorul SPAS, Mariana Moise, ne-a declarat: "Încă aşteptăm să ne fie transmise de către DGASPC şi AJPIS indicaţiile şi reglementările, ca să vedem dacă s-a modificat sau nu ceva. Trebuie să aflăm dacă vom lucra pe alte formulare sau tot pe cele de anul trecut. În principiu, o să mergem pe legea veche, care spunea că cererile se depun între 1-25 octombrie, dar aşteptăm zilele acestea şi informaţiile oficiale". Vom reveni cu amănunte.
