Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 14:02

Iohannis a fost la Câmpulung Muscel!

 

Vineri, preşedintele României, Klaus Iohannis, a fost prezent în judeţul Argeş, la Câmpulung Muscel, cu ocazia ceremoniilor organizate cu ocazia marcării a 100 ani de la intrarea României în Primul Război Mondial. Cu această ocazie, şeful statului a vizitat mai multe obiective, dintre care amintim Mănăstirea Negru Vodă, Muzeul de Etnografie şi Artă Populară, Colegiului Naţional Pedagogic "Carol I" şi Mausoleul Eroilor de la Mateiaş. "Comemorăm un secol de la evenimentele tragice din toamna anului 1916 şi cinstim jertfa celor aproape 800.000 militari şi civili cu care ţara noastră se înscrie în cronica tragică a Primului Război Mondial. Dacă vrem să onorăm memoria eroilor noştri, a celor care prin curaj şi iubire de ţară au făcut posibil idealul Marii Uniri, nu va fi suficient doar să înălţăm monumente, să depunem coroane şi să ne reamintim de ei în momente festive. Va trebui să ne redescoperim valorile şi să le respectăm! Va trebui să ne încurajăm şi să promovăm educaţia, cultura, excelenţa şi performanţa, să apreciem contribuţia fiecăruia şi rezultatele în toate domeniile", a spus cu această ocazie şeful statului.

Pin It