Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 13:59

Proiect "Erasmus +" la Şcoala "Mircea cel Bătrân"

 

Echipa formată din directorul instituţiei, prof. Gheorghe Molea, coordonatorul Alina Băiaşu, administratorul de teste, prof. Adriana Niţă şi evaluatorul, prof. Nicolae Niţă, ne-a informat că de joia trecută a început perioada de desfăşurare a activităţilor proiectului "Multicultural communication: breaking stereotypes", cu numărul de referinţă: 2016-1-EL01-KA219-023473_6. Acesta se va derula în perioada 01.09.2016-31.08.2018 şi este finanţat din fonduri acordate de Uniunea Europeană, prin Programul "Erasmus +" KA2 (Parteneriate strategice), fiind aprobat de ANPCDEFP. Valoarea proiectului aprobat este de 19.800 euro şi implică şcoli din 9 ţări de pe bătrânul continent: Grecia - care a fost desemnată şi ţara coordonatoare, Lituania, Portugalia, Spania, Italia, Bulgaria, Turcia, Polonia şi România.

Echipa de implementare de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" din Curtea de Argeş ne-a mai comunicat că obiectivele urmărite sunt acestea: dezvoltarea abilităţilor lingvistice, atât în cazul elevilor, cât şi în cazul profesorilor; dezvoltarea competenţelor sociale şi autonomia, prin cooperare; achiziţia de competenţe: cunoaşterea specificului cultural al fiecărei ţări, învăţarea tradiţiilor şi obiceiurilor partenerilor din proiect; ajustarea procesului educaţional la nevoile elevilor cu ajutorul activităţilor propuse, activităţi care le vor permite cadrelor să-şi diversifice tehnicile de predare, dar şi însuşirea instrumentelor de predare eficiente, care să îndepărteze stereotipia şi să încurajeze o educaţie multiculturală, pozitivă. Vom reveni cu amănunte!

Pin It