Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 14:06

Zilele Municipiului: diversitate, muzică şi voie bună 

 

Trei zile a durat distracţia argeşenilor, timp în care au avut parte de muzică bună, mâncare pe alese, iar distracţia a fost la ea acasă. Joi seara, în ciuda temperaturilor scăzute, argeşenii care au participat la prima zi din cadrul celor dedicate Zilelor Municipiului Curtea de Argeş s-au simţit foarte bine. Momentul cel mai intens a fost în timpul spectacolului oferit de Nicu Paleru. Deşi nu toţi cei de faţă au fost fanii muzicii cântăreţului argeşean, în mulţime s-au încins hore şi sârbe. Iar până la urmă, acesta este ideea principală: ca oamenii prezenţi să se simtă bine, să se relaxeze şi să mai uite de problemele cotidiene!

Cursa conducerii primăriei

Primarul Constantin Panţurescu şi viceprimarul Gabi Jubleanu au participat la spectacolele din aceste zile alături de familii. Un moment remarcat de toţi cei de faţă a fost când ambii s-au urcat în maşinuţele electrice. Şi au dovedit că pot să se descurce pe orice circuit. "Problema este dacă vor rezista patru ani la ritmul impus...", remarca un tip pus pe glume din public, căruia i s-a replicat cu un vechi proverb care făcea referire la câinele ce moare de drum lung...

Pe scenă au fost şi vedetele locale

Vineri a fost prezentat un moment autentic argeşean: aşa cum a promis, Floppy a făcut spectacol cu un număr prin care a dorit să facă o trecere de la primii paşi de dans până la recunoaşterea talentului său, la "Românii au Talent". În deschiderea momentului, Robert Andrei Uţicu a cântat o melodie rap, în aplauzele celor din public. Lângă el a fost chiar Puya, care le-a făcut prezentarea şi i-a încurajat. "În primul rând aş vrea să mulţumesc organizatorilor pentru această seară de neuitat, mulţumesc şi publicului care a fost prezent şi ne-au susţinut. Le mulţumesc şi colegilor de trupă. Mulţumesc, Robert, pentru realizarea videoclipului! Sperăm că nu v-am dezamăgit şi v-am făcut să vă simţii bine alături de noi. Mulţumesc Curtea de Argeş!", a fost mesajul transmis de Floppy. 

Prezentarea oficială a Basarabilor

Sâmbătă, programul muzical a fost pentru toate gusturile. Momentul de muzică populară a mers direct la inima celor care au crescut cu acest gen de muzică, iar Dorian Popa şi Nicole Cherry au cântat alături de publicul mai tânăr melodiile care i-au consacrat. Însă, programul muzical a fost întrerupt pentru câteva minute pentru prezentarea oficială a echipei Basarabi Curtea de Argeş. Băieţii lui Cristi Irimia au evoluat în aceeaşi zi pe terenul din Trivale în meciul cu cei de la AS Poiana Lacului. Au plecat la drum cu gândul la cele trei puncte puse în joc şi au câştigat cu scorul de 2-0. A fost a patra victorie consecutivă pentru echipa noastră, care i-a dus pe locul II în clasamentul Ligii a IV-a. Pe melodia "We are the champions!", Basarabii au fost prezentaţi ca fiind echipa care renaşte "campioana unei mari iubiri în municipiul nostru: fotbalul". Primul care a urcat pe scenă a fost Andrei Barbu, căpitanul echipei, care a dorit să transmită un mesajul argeşenilor: "Mă bucur să mă aflu în această seară în faţa dumneavoastră! Suntem o echipă nou-înfiinţată, formată în majoritate din copii şi <<condimentată>> şi cu puţină experienţă. Chiar şi aşa, am reuşit să câştigăm patru meciuri consecutive". 

Andrei Barbu a început prezentarea echipei cu antrenorul Cristi Irimia, urmat de portarul Alexandru Avrămescu şi de  jucătorii Tibi Gabor, Andrei Nica, Răzvan Văduva, Andrei Stancu, Georgian Sterioiu, Robert Bordei, Sorin Vâlcescu, Cătălin Radu, Cătălin Niţu, Florin Călin, Alexandru Papainoc, Alin Ionică, Claudiu Deaconu, Victor Marinescu, George Mina, precum şi staff-ul - Vasi Megheş, Adrian Dobre şi Cătălin Andrei. Alături de ei, pe scenă a urcat şi un suporter înfocat care doreşte să înfiinţeze Galeria Basarabilor. "Sâmbătă vă aşteptăm la Stadionul Municipal, la ora 11.00, la meciul cu AS Bradu, pentru că aceşti copii minunaţi au nevoie de aplauzele şi susţinerea dumneavoastră!", a spus Vasi Megheş. 

După prezentarea echipei de fotbal Basarabi Curtea de Argeş, pe scenă a urcat Dorian, urmat de Nicole Cherry. Au cântat alături de argeşeni şi, după concert, au făcut fotografii şi au dat autografe tuturor celor care i-au solicitat.

Pin It