Pace şi bună înţelegere de Zilele Municipiului
# Oficialităţile au vizitat târgul
# ÎPS Calinic a binecuvântat standurile comercianţilor
# S-a dat dezlegare de la post pentru distracţie totală
Vineri după-amiază, puţin după ora 16.00, în târg a ajuns o delegaţie impresionantă de oficialităţi. Primarul Constantin Panţurescu, împreună cu viceprimarul Gabriel Jubleanu, i-a condus pe ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, precum şi pe preşedintele Consiliului Judeţean, Dan Manu şi pe liderul PSD Argeş, Şerban Valeca, la standurile comerciale organizate cu prilejul târgului de Zilele Municipiului. Manifestarea a fost decalată anul acesta, deoarece în data de 13 august s-a desfăşurat la Curtea de Argeş ceremonia înmormântării Reginei Ana. În târg, oficialităţile au fost întâmpinate de mai mulţi aleşi locali, dintre care-i amintim pe Gheorghe Andreescu, Maria Dicu, Loredana Stancu, Răzvan Bădescu, dar şi de directori ai unor firme sau angajaţi din cadrul administraţiei municipale, precum cel de la SPU, Cătălin Nastea, Gabriel Nastea, cel de la AQUATERM, Ion Bolovan sau responsabili ai firmei care organizează evenimentul din acest an.
"Astăzi se cuvine să dăm dezlegare..."
ÎPS Calinic a fost foarte interesat de standurile comerciale şi cum majoritatea dintre cele văzute mai întâi au fost cele gastronomice, a dat dovadă de mare îngăduinţă - pentru că fiind vineri, era zi de post. "Avem şi mâncare de post...", l-au anunţat comercianţii iuţi la minte, care i-au şi prezentat un sortiment de astfel de preparate care - oricum - era mai sărac decât celălalt, mult mai tentant. Mielul la ceaun sau împănat cu mirodenii şi fript haiduceşte, muşchiul ţigănesc de porc afumat, cârnaţii, mititeii sau hamziile prăjite făceau mai mult cu ochiul majorităţii vizitatorilor târgului decât cartofii prăjiţi cu garnitură de castraveţi muraţi sau ciupeci, ori alte preparate care nu sunt de frupt. Arhiereul s-a convins de bunătatea cartofilor prăjiţi în ulei de palmier şi bunătatea inimii sale nu s-a dezminţit, bănuind poate că pofticioşii păcătuiesc mai mult râmnind decât consumând: "Astăzi se cuvine să dăm dezlegare la frupt..." După aceste cuvinte, a fost privit cu nedezminţită dragoste de către gurmanzii deloc puţini, care erau prin jur şi i-au auzit cuvintele.
La plăcinte poale-n brâu de "Botşeni"
În mod evident, autorităţile laice i-au lăsat prim-planul celei religioase. ÎPS Calinic a binecuvântat şi strâns sumedenie de mâini şi a avut vorbe bune pentru fiecare dintre cei prezentaţi, printre care s-au regăsit şefii de la Jandarmi, Pompieri şi - ceva mai târziu - de la Armată şi Poliţie. Condus spre standul cu plăcinte poale-n brâu, specialitate tradiţională a locurilor de baştină, ÎPS a vrut să ştie de unde vin comercianţii. "I-auzi, Caliopie, sunt de la Botoşani!" Protosinghelul a corectat-o pe comerciantă, cerându-i să pronunţe ca acasă - Botşeni - şi i s-a făcut pe plac, spre amuzamentul celorlalţi.
"Ştiţi ce înseamnă Constantin la puterea a patra?..."
Oficialii au avut ocazia să savureze un must autentic de Vrancea, în care parcă se adunase nu numai dulceaţa strugurilor, dar şi căldura soarelui din vara fierbinte de care ne pregătim să ne despărţim. Gazda, Geanina, a ştiut cum să-i facă să se simtă bine pe oficiali şi a primit cu bucurie binecuvântarea arhiereului locului. Care a constatat la un moment dat: "Vedeţi, aici suntem patru oameni botezaţi Constantin - eu, d-nii preşedinţi Manu şi Valeca şi dl. primar Panţurescu!" "Frumos ar fi fost să faceţi un trifoi cu cinci foi, împreună cu doamna Geanina..." "Cine spune că n-a fost botezată Constanţa?...", nu s-a lăsat aşteptată replica primarului Panţurescu.
"Dac-aş avea bani, v-aş lua la toţi câte o haină de piele..."
Arhiepiscopul de Argeş şi Muscel a rămas acelaşi om de spirit, care ştie cum să se facă plăcut oamenilor. Atunci când a vizitat standul cu haine din piele, după ce s-a convins de calitate, s-a mirat de preţul scăzut şi chiar l-a întrebat - mai în glumă, mai în serios - pe proprietarul standului: "Măi, voi nu cumva le-aţi speriat de undeva hainele astea?..." Asigurat că nici nu se punea problema de aşa ceva, ÎPS Calinic şi-a exprimat dezamăgirea că nu avea bani ca să ia celor prezenţi câte o haină. Cu recunoscuta-i înţelepciune, n-a dat atenţie unei provocări feminine, care spunea că aşteaptă un bărbat culant de la care să primească un asemenea cadou. Şi-apoi, aşa este şi corect nu? Dacă n-ai să iei la toţi - renunţi! Altfel se pot insinua favoritisme şi alte păcătoşenii...
"Fie iarna cât de grea, acum am căciula mea!"

Cam aşa poate gândi protosinghelul Caliopie, după ce a plecat din târg cu o cumpărătură în plasă. ÎPS Calinic a fost de-a dreptul încântat de standul la care se vindeau căciuli din blană de miel şi nu numai, pentru că erau adevărate opere de artă. Triada Constantinilor s-a ferit să se lase fotografiată de paparazzi în preajma căciulilor, gândindu-se la un anume proverb vechi... Dar protosinghelul n-a avut loc de întors şi nu numai că a venit la chemarea mai-marelui său, dar a şi probat o căciulă. Asigurat că-i venea bine, nu numai că a luat-o sfinţia sa într-o pungă, dar a şi plătit-o, când i s-a atras atenţia de înalta faţă bisericească asupra faptului că nu era vorba despre o danie. "Ce mare negustor ar fi putut fi...", s-a minunat cineva dintre cei prezenţi, cu voce scăzută însă.
Acestea au fost câteva dintre aspectele surprinse pe parcursul vizitei de vineri în târg. De remarcat că mai apoi a apărut juristul legislativului municipal, Călin Budan, destul de obosit după ce-i ţinuse companie cu o seară înainte lui Nicu Paleru, la finalul recitalului de pe scenă, urmat de consilierii locali PAM Marius Deaconu şi Ionel Păunescu şi de un grup liberal pentru care a făcut deschiderea omul de afaceri Liviu Nicolae. Printre penelişti i-am remarcat pe consilierul judeţean Adrian Miuţescu şi pe cel local, dr. Jean Chefani, dar şi pe şeful de la TNL, Răzvan Popescu. Toţi au zăbovit în discuţii şi schimburi de glume sau felicitări, pentru că ultimul nepot al primarului Panţurescu tocmai împlinea o săptămână de viaţă.
