Adio, adeverinţe!
Conform unui protocol semnat între Ministerul Educaţiei şi CNAS, elevii şi studenţii (inclusiv doctoranzii, până la vârsta de 26 ani) nu vor mai trebui să facă dovada de asigurat prin prezentarea adeverinţelor care să ateste apartenenţa lor la o unitate de învăţământ. Această decizie a fost luată în vederea debirocratizării sistemului de asigurări sociale de sănătate. Până acum, astfel de adeverinţe erau obligatorii pentru actualizarea calităţii de asigurat, cu toate că, potrivit legislaţiei, elevii şi studenţii cu vârste între 18-26 ani sunt asiguraţi fără plata contribuţiilor de asigurări de sănătate, dacă nu realizează venituri din muncă. Verificarea şi validarea calităţii de asigurat vor fi efectuate de CNAS prin intermediul unor servicii web dezvoltate de Ministerul Educaţiei şi a accesului la datele din Sistemul Informatic Integrat al Învăţământului din România (SIIIR) pentru elevi, respectiv Registrul Educaţional Integrat (REI) pentru studenţi.
