Ambiţii mari la Şcoala "Mircea cel Bătrân": "Vrem să intrăm în Cartea Recordurilor şi să fim peste chinezi!"


Vineri, la cunoscuta unitate şcolară gimnazială din Curtea de Argeş s-a dat startul naţional pentru proiectul "Povestea Călătoare", aparţinând Asociaţiei Povestaşii, ONG care şi-a propus să facă istoria atrăgătoare pentru copii, adolescenţi şi părinţii lor. Asociaţia a luat fiinţă sub înaltul patronaj al prestigiosului acad. Dinu C. Giurescu, descendentul unei ilustre dinastii de istorici români. "Povestea Călătoare" va fi lucrarea cu cei mai mulţi autori pe care ţara noastră a dat-o vreodată - 1.260 elevi - şi va fi scrisă de copii din 42 şcoli din România, care vor face astfel echipă. Ea va fi publicată online şi sub formă de comic book/benzi desenate, pentru că va beneficia şi de ajutorul unui ilustrator. "Am pornit la drum cu un obiectiv precis: vrem să doborâm recordul înregistrat de chinezi în Guinnes Book!", ne-a declarat directorul, prof. Gheorghe Molea, care a precizat: "Alegerea şcolii noastre pentru a da startul n-a fost întâmplătoare, ci a avut la bază performanţele remarcabile obţinute de elevii pregătiţi de extraordinarii noştri dascăli în olimpiadele şi concursurile şcolare. Ca o informaţie de ultim moment, pot să vă spun că unitatea noastră a fost selectată şi pentru Erasmus Plus, care va debuta luna viitoare! Revenind la evenimentul din 16 septembrie, pot să vă spun că avem o echipă puternică, alcătuită din 30-35 elevi foarte buni, pasionaţi de literatură şi istorie, care vor scrie primul capitol al poveştii. După mai multe analize, am ales ca povestea a doi fraţi gemeni - frate şi soră - să se desfăşoare în prezent, dar fără a eluda lecţiile trecutului. Nu vă voi dezvălui mai multe amănunte, astfel că voi preciza doar faptul că următoarele capitole vor fi scrise de echipe de la alte 42 şcoli reprezentând toate zonele ţării. Este o onoare pentru noi faptul că am fost selectaţi să demarăm proiectul de către membrii amintitei asociaţii, cunoscuţi oameni de televiziune care ne-au vizitat vineri - Adrian Ursu şi Carmen Avram, dar şi Liviu şi Mădalina Codreanu (coordonatorul proiectului). Le mulţumim pentru şansa de a face parte din proiect şi pentru că au considerat că merităm să dăm startul competiţiei. Nu în ultimul rând, adresăm mulţumiri sponsorului principal, firma germană Dr. Oetker, care şi-a făcut o tradiţie din promovarea valorilor din diverse domenii, din rândul copiilor - nu numai din Curtea de Argeş, ci şi din toată ţara şi care va asigura cele trei premii", a încheiat directorul Molea. Mult succes!
