In memoriam Aurel Ilea: "Oricare ar fi sfârşitul luptei, rămâi luptând, căci eşti dator!"





Acesta a fost unul dintre motto-urile dragi OMULUI Aurel Ilea, care a fost condus pe ultimul drum sâmbătă, 17 septembrie 2016 şi şi-a găsit odihna de veci la Pui Băieşti, în Haţeg. Căminul cultural din localitatea care i-a fost atât de dragă încât a lăsat cu limbă de moarte să fie înmormântat, a fost neîncăpător pentru mulţimea celor ce l-au apreciat. Dintre aceştia, cam jumătate au sosit din oraşul în care a trăit mai bine de jumătate de secol şi în care îşi are familia. Printre ei - ne-a informat ing. Liviu Nicolae, unul dintre cei care l-au iubit pe fostul său director de la Electroargeş - s-au putut identifica destui concitadini, precum dr. Jean Chefani (care a dus cu interlocutorul nostru o coroană de flori din partea organizaţiei municipale a PNL), prieteni de familie şi oameni care l-au preţuit pe dispărut, precum prof. Vasilică Dobra cu soţia, un nepot al d-lui Ilea, inginer la STEINEL, foşti subordonaţi sau angajaţi de la magazinele firmei QUARK şi de la Laboratorul de Cofetărie, oameni de la bănci - cum au fost cei de la Raiffeisen şi mulţi alţii. Ceremonia de înmormântare s-a desfăşurat începând cu ora 13.00 şi slujba a fost extrem de emoţionantă. La căpătâiul lui Aurel Ilea este o cruce din stejar, cum şi-a dorit. "Atunci când va putrezi stejarul, poate îşi va mai aminti cineva şi despre mine, când îmi vor schimba crucea de la cap..." Preoţii şi cei din familie i-au respectat şi dorinţa de a-i presăra pe mormântul acoperit de coroane de flori şi ţărână din glia natală de la Ghijasa. "Ceea ce m-a cutremurat a fost zâmbetul acela enigmatic care i se întipărise pe faţă d-lui Ilea, ca şi cum ar fi descoperit ceva ce noi încă nu bănuim. Nu l-aş putea caracteriza, dar semăna grozav cu cele pe care le afişa atunci când avea o revelaţie...", ne-a mărturisit Liviu Nicolae, remarcând vremea schimbătoare - când senină, când noroasă - ca o împăcare, pe de o parte, dar şi ca un regret că trebuise să plece mai degrabă decât s-ar fi cuvenit din această lume a noastră.


La Curtea de Argeş, mulţi dintre cei care l-au cunoscut şi l-au respectat pentru ceea ce a reprezentat încă nu-şi pot reveni din uluirea provocată de despărţirea fulgerătoare, neanunţată de ceva. N-au lipsit nici comentariile celor care nu-l prea înghiţeau, conştienţi că nu se puteau ridica la valoarea umană a celui dispărut. De ruşinea lor şi din speranţa că vor realiza cândva ce pigmei sunt, nu le vom pomeni numele şi nici nu le vom consemna răutăţile, lăsându-i să se otrăvească singuri cu fierea invidiei sau cu mătrăguna bârfei crescute pe solul degradant al narcisismului propriu. Astăzi vom mai consemna câteva declaraţii, după cum urmează:
Mihai Badea, director general RMR SA: "Mai rar oameni ca dl. Ilea!... Mie nu-mi place să uzez de formulări elogioase, din obligaţie sau eleganţă, dar acesta este un caz care obligă. Probabil că sunt în asentimentul multora care sunt convinşi că dacă în legislativele municipale din 1990 până în prezent am fi avut mai mulţi aleşi locali gen Aurel Ilea, oraşul nostru era departe şi viaţa cetăţenilor mai bună decât acum. Şi asta pentru că dumnealui a fost şi a rămas un ardelean care nu s-a contaminat de spiritul regăţean, atât de păgubos uneori... Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească!"
Virgil Baciu, primarul comunei Corbi: "Trecerea sa în veşnicie este o mare pierdere pentru zona de nord a Argeşului şi, în particular, pentru Curtea de Argeş, oraş în care a fost unul dintre factorii decisivi ai dezvoltării durabile şi înainte de 1990 şi după. Personal am pierdut un mare prieten al meu şi al satului Poenărei, unde acum câţiva ani şi-a descoperit şi rude venite din Ardeal. Am învăţat multe de la acest om minunat, de mare iniţiativă, cu sufletul proaspăt, un patriot român adevărat, care dădea extraordinare lecţii de viaţă celor mai tineri, o istorie vie, într-un cuvânt - un înţelept. A fost un model într-o lume tot mai săracă de aşa ceva, şi probabil că mulţi dintre cei ce l-am cunoscut, când vom ajunge în situaţii grele, ne vom întreba cum ar fi procedat dl. Ilea în locul nostru. Mi-e greu să exprim tot ceea ce simt, căci sunt copleşit de tristeţe... Oricum, sunt cu sufletul alături de familia sa, căreia îi adresez sincere condoleanţe, asigurând-o că nu-l voi uita niciodată pe OMUL care a fost Aurel Ilea. Dumnezeu să-l odihnească în pace alături de cei drepţi, pentru că merită!"
Omul de afaceri Dumitru Grecu: "A dispărut dintre noi un mare OM, Dumnezeu l-a chemat la EL în zi de mare sărbătoare, semn că L-a iubit. Nu cred că există oameni care să-l fi cunoscut şi să nu fi fost impresionaţi de personalitatea puternică a Domnului Aurel Ilea. A fost un exemplu viu pentru noi toţi în tot ceea ce a făcut pentru comunitatea noastră, şi mai ales pentru oamenii pe care i-a condus şi i-a ajutat întotdeauna. Personal îi sunt profund recunoscător pentru multe momente în care mi-a fost alături şi recunosc că am învăţat mult despre viaţă, despre atitudine în viaţă, despre curaj si lupta pentru îndeplinirea idealurilor. Rămâne un mare gol în comunitatea noastră şi noi toţi îi vom păstra o vie şi recunoscătoare amintire. Dumnezeu să-l binecuvânteze şi să aibă în pază sufletul său frumos. Amin!"
Preotul George Mitrache: "Cu adevărat, UN MARE OM a plecat la CERURI! Dumnezeu să-l odihnească în pace! Marţi dimineaţă, la cofetărie, am făcut împreună revista presei argeşene, iar joi a plecat spre Cer..."
Omul de afaceri Nicolae Constantin: "Am avut o discuţie lungă despre lume şi viaţă, despre amintiri şi perspectivă, toate acestea la Cofetăria QUARK, într-o zi la prânz, înainte să plece în Ardeal (acum mai puţin de două săptămâni). În niciun caz nu m-aş fi gândit că se va prăpădi. Poza pe care o aveţi cu el este atât de actuală. Parcă-l văd..."
Garofiţa Vrabie, administrator firmă: "Dumnezeu să-l odihnească în pace!!! Îl admiram din adâncul sufletului de fiecare dată la sărbătoarea <<Fiii satului de la Poenărei>>, unde era mereu prezent... Sincere condoleanţe familiei!..."
Prof. Cornel Andreescu: "Dumnezeu să-l odihnească!"
Ludmila Grama: "Om împlinit... Om care va rămâne în sufletul celor care l-au cunoscut. S-a dus la o vârstă când Dumnezeu cheamă, s-a dus lăsând faptele bune, despre care vor vorbi cei de la Curtea de Argeş. Dumnezeu să-l odihnească în pace! Condoleanţe copiilor, nepoţilor, rudelor şi tuturor celor care l-au cunoscut şi preţuit!"
Gabriela Anduţă: "R.I.P.!" (Rest In Peace - Odihnească-se în pace!)
Prof. Ana Maria Ivan: "Dumnezeu să-l odihnească!"
Cătălina Popa: "Dumnezeu să-l odihnească în pace!"
Constantin Sorescu: "Un penelist adevărat, Dumnezeu să-l odihnească! Condoleanţe familiei!"
