Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 12:50

A sunat primul clopoţel din noul an şcolar!

 

Începutul anului şcolar reprezintă o zi importantă atât pentru elevi, cât şi pentru părinţi, cadre didactice şi reprezentanţi ai administraţiei publice locale. Pentru maturi, sentimentele sunt amestecate - de la retrăirea unor emoţii, până la avalanşa nostalgică a amintirilor din anii în care purtau uniforme şi numere de înmatriculare şi păşeau cu sfială în clasele împodobite de sărbătoare. Frumos îmbrăcaţi, cei mici, de mână cu părinţii, iar cei mari - alături de prieteni, ieri, elevii au păşit încrezători în curţile unităţilor de învăţământ. 

Festivitatea de deschidere la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" s-a organizat de la ora 09.00. Spaţiul destinat festivităţilor devenise neîncăpător cu câtva timp înainte, dovadă a faptului că şcolarii erau nerăbdători să-şi revadă colegii, profesorii şi clasele de curs. Directorul, prof. Gheorghe Molea, le-a mulţumit tuturor pentru participare şi le-a urat mult succes în noul an şcolar 2016-2017: "Stimaţi părinţi şi elevi, iată-ne astăzi în faţa unui nou început, este prima zi din noul an şcolar, o zi importantă pentru noi toţi. Chiar dacă vacanţa niciodată nu pare a fi suficientă, aşteptăm cu nerăbdare una din cele mai importante sărbători ale toamnei: începerea noului an şcolar. Vă întâmpinăm cu sălile de curs şi manualele pregătite, dar şi cu sufletul deschis, atât pe elevii care ne calcă pentru prima dată pragul şcolii, dar şi pe cei care revin. Ne dorim ca voi, dragi copii, să beneficiaţi de serviciile şcolare de calitate".

"Rezultate pe măsura aşteptărilor!"

La festivitatea de la Şcoala nr. 4 au fost prezenţi primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabi Jubleanu, Florin Ungureanu, membru al Comitetului de Părinţi al şcolii şi membru al Consiliului de Administraţie al unităţii de învăţământ, alături de consilierii locali Doru Georgescu, Mădălin Marinescu, Ştefan Dumitrache şi Gheorghe Andreescu. După discursul de bun venit al directorului şcolii, edilul-şef al municipiului a dorit să le transmită un mesaj din partea administraţiei municipale: "Astăzi, când păşim cu toţii în noul an şcolar, dores să vă asigur de deschiderea totală a adminsitraţiei municipale şi a Consilului Local faţă de problemele învăţământului. Vreau să fiţi siguri că prioritatea principală a noastră sunteţi dumneavoastră, copiii. Dumnezeu să vă dea sănătate şi fie ca rezultatele de la sfârşitul acestui an de învăţământ să fie pe măsura aşteptărilor noastre!"

Şcoala "Basarab I" - cadre didactice noi

La ora 09.30, la unitatea de învăţământ condusă de prof. Anca Popescu s-a dat startul oficial al noului an şcolar prin prezentarea îmbunătăţirilor aduse unităţii de învăţământ şi puse la dispoziţia elevilor, oferta educaţională variată, mijloacele tehnice, clubul de Informatică - unde elevii pot aprofunda gratuit această disciplină şi cenaclul literar, unde au posibilitatea să-şi dezvolte creativitatea. Anca Popescu a dorit să mulţumească administraţiei locale pentru sprijinul acordat pe perioada verii pentru unele modernizări realizate la clădirea şcolii. Printre aleşii locali care au fost prezenţi la eveniment l-am descoperit şi pe Răzvan Bădescu, participant şi în calitate de părinte al unui elev care învaţă acolo.

În aplauzele elevilor şi ale părinţilor, prof. Anca Popescu a prezentat colectivul din şcoală. Pentru început, s-au menţionat profesorii şi învăţătorii care păşesc pentru prima oară în şcoală: Lucia Iordache, Olimpia Mateescu, Bogdan Iordache, Gabriela Ciublea, Alin Panaitescu, Gabriela Călin, Mădălina Dumitrescu, Claudia Bucălie, Andra Niţă, Ileana Baciu şi Nicoleta Ciobanu. "Transmit gândurile noastre bune, le urăm sănătate, pensie lungă şi multe împliniri alături de familie şi prieteni cadrelor didactice care s-au pensionat: Lia Enescu, profesor de Limba franceză, Valentina Domnişoru - profesor învăţământ primar, Stela Radu (idem), Ion Morteanu - profesor de Matematică şi Vasile Uleanu - profesor de Fizică."

Uniforme noi la Şcoala Gimnazială "Regina Maria"

Anul şcolar 2016-2017 a debutat la această instituţie de învăţământ cu un director nou - înv. Valentina Puiu, dar şi cu schimbarea uniformei clasice cu una oficială, care a fost stabilită în acord cu profesorii şi părinţii, la care se va adăuga emblema şcolii. În cadrul festivităţii de deschidere, s-a oficiat obişnuita slujbă religioasă, iar părinţii, elevii şi profesorii au ascultat cuvântul de bun venit din partea conducerii. Directorul Valentina Puiu le-a urat tuturor să aibă parte de un an plin de reuşite, cu putere de muncă, dorinţă de afirmare, înţelegere reciprocă şi bune cloaborări. Pentru a ilustra cum va arăta noua uniformă, o fetiţă a venit îmbrăcată deja cu aceasta şi a făcut câteva piruete, în aplauzele aprobatoare ale tuturor. Invitat la eveniment împreună cu vicele Gabriel Jubleanu, primarul Constantin Panţurescu i-a încredinţat pe cei prezenţi că le va fi alături cu tot ce se va putea şi va răspunde solicitărilor ori de câte ori va fi nevoie: "Astăzi, când cu toţii păşim în noul an şcolar, doresc să vă asigur de o deschidere totală din partea administraţiei publice şi a Consiliului Local. Să fiţi siguri că prioritatea noastră numărul unu sunteţi voi, copiii! Dumnezeu să vă dea sănătate şi rezultatele la sfârşitul anului să fie pe măsura aşteptărilor noastre! Aşa să ne-ajute Dumnezeu!" 

Legat de schimbarea din conducere, părinţii sunt optimişti şi încrezători în potenţialul celei numite. "De la noul director aşteptăm profesionalism şi suntem convinşi că aşa va fi. Noi aşa sperăm! Fetiţa mea e clasa a IV-a şi l-a prins şi pe domnul prof. Becheru în calitate de director. A fost un om extraordinar, cu reale calităţi! Îmi voi menţine copilul la această şcoală până în clasa a VIII-a, pentru că am încredere în cadrele didactice de aici!", ne-a declarat dl. Achim.

Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu" şi-a premiat elevii

În cadrul festivităţii de deschidere a noului an şcolar - care a debutat cu intonarea imnului de stat şi cu o slujbă de binecuvântare, tinerii care au obţinut rezultate bune la învăţătură în anul precedent au primit diplome şi au fost felicitaţi de către diriginţi în faţa colegilor şi a cadrelor didactice. Noul director al instituţiei, prof. Mirela Greavu, a transmis un mesaj de încurajare şi invitare la o bună relaţionare: "Educaţia este darul cel mai de preţ al fiecărui individ, iar aceasta ar trebui să fie devizia tuturor. Ne dorim ca în acest an şcolar, parteneriatul şcoală-familie-comunitate locală să funcţioneze pentru a sprijini tinerii. În numele instituţiei noastre de învăţământ, transmit elevilor noştri multă putere de muncă, înţelegere şi reuşite pe măsura efortului depus, iar părinţilor şi cadrelor didactice, multă răbdare, decizii bune şi să ne bucurăm împreună la încheierea acestui parcurs. În anul şcolar 2016-2017, la Liceul <<Constantin Dobrescu>> să domnească armonia şi prietenia, să fie spirit şi înţelegere reciprocă în tot ceea ce întreprindem!" Din partea administraţiei publice locale a fost prezent consilierul Ştefan Dumitrache, care i-a îndemnat pe toţi elevii să înveţe şi să-şi cunoască istoria, pentru a reuşi în viaţă şi pentru a dovedi tuturor că au o identitate puternică, de care sunt mândri.

 

Pin It