ÎPS Calinic, mesaj la începutul anului şcolar 2016-2017
Fiecare început de an nou şcolar reprezintă, deopotrivă, un nou început de drum în descoperirea tainelor învăţăturii, dar şi un moment de bucurie şi de emoţie pentru fiecare copil, mai ales, pentru cei din clasele primare, precum şi de intensificare a responsabilităţii părinţilor, bunicilor şi profesorilor privind înţelegerea educaţiei, ca valoare absolută, pentru viaţa unui om. În domeniul educaţiei tinerilor noştri, Biserica Ortodoxă Română a avut un rol esenţial de-a lungul veacurilor poporului român, contribuind la îmbogăţirea culturală a educaţiei naţionale. Astfel, Biserica are ca misiune sfântă valorificarea potenţialului specific în domeniul învăţăturii, contribuind împreună cu întreaga societate la buna organizare şi funcţionare a instituţiilor de învăţământ. Prin educaţia religioasă este evidenţiată legătura armonioasă dintre spiritualitatea creştin-ortodoxă românească şi ştiinţă, dintre credinţă şi cultură, reliefându-se accentul formativ al educaţiei.
Educaţia religioasă oferă o dimensiune duhovnicească cuprinzătoare, care integrează cunoştinţele de la celelalte discipline, spre a forma împreună un reper spiritual luminos pentru viaţă. Ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Învăţătorul lumii şi Izvorul înţelepciunii veşnice şi al tuturor darurilor, să-i lumineze şi să-i binecuvânteze pe toţi copiii, tinerii, părinţii, educatorii, învăţătorii şi profesorii în noul an şcolar, dăruindu-le multă sănătate şi spor bun, spre tot lucrul bineplăcut lui Dumnezeu!
Cu Arhiereşti Binecuvântări,
† CALINIC, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului
