Slujbă de hram la Biserica Văleni
Mâine, când creştin-ortodocşii prăznuiesc Naşterea Maicii Domnului, se va oficia o slujbă de hram la biserica din satul Văleni, comuna Sălătrucu. Vestea ne-a adus-o consilierul parohial Ion Gălbeoru, unul dintre cei care s-au zbătut de-a lungul anilor ca oamenii din satul său să aibă lăcaşul lor de închinăciune. Lucrurile s-au mişcat destul de greu, şi asta din lipsa banilor necesari clădirii, dar până la urmă s-a săvârşit şi acum ar mai fi nevoie de finalizarea picturii interioare. Cu tot sprijinul primit din partea unor autorităţi laice sau bisericeşti sau a creştinilor care n-au ezitat să contribuie cu ceea ce au putut, nu s-a reuşit încă strângerea sumelor necesare isprăvirii acestei lucrări. Preotul paroh Viorel Neacşu a obţinut dezlegare de la ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, pentru a oficia mâine slujba de hram, la care se speră că se vor mai aduna ceva bănuţi pentru a aduce biserica de la Văleni la momentul sfinţirii şi împlinirii menirii pentru care a fost construită.
