Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 11:50

Casa Regală a României, sărbătorită în Germania

 

Celebrarea Anului Regal 2016 continuă! O nouă citadelă europeană aniversarează cei 150 ani de la fondarea Casei Regale a României. După Madrid, Londra şi Domeniul Regal de la Balcic, oraşul Düsseldorf, capitala Landului Renania de Nord-Westfalia, va fi gazda unui număr de evenimente publice aniversând un secol şi jumătate de la venirea în România a Principelui Suveran Carol I şi de la promulgarea Constituţiei din 1866. Evenimentele vor fi organizate de Asociaţia culturală româno-germană Atheneum, de Primăria oraşului Düsseldorf, de Muzeul Goethe şi de alte organizaţii din Germania şi România. Evenimentele din capitala Renaniei de Nord-Westfalia sunt sprijinite de Ambasada României în Republica Federală Germania. Ele se vor desfăşura astăzi, mâine şi poimâine.

Familia Regală a României va fi reprezentată la Düsseldorf de Alteţa Sa Regală Principele Radu. Vor lua parte reprezentanţi ai autorităţilor politice, oameni de artă, oameni de afaceri, membri ai Corpului Diplomatic şi reprezentanţi ai societăţii civile din România, Republica Moldova şi Germania. Sărbătoarea românească de la Düsseldorf este organizată cu concursul Institutului Cultural Român. Vor lua parte Camerata Regală, dirijată de Constantin Grigore, Corul Regal, scriitori, muzicieni şi artişti plastici români. Evenimentele de la Düsseldorf vor omagia, de asemenea, pe sculptorul Constantin Brâncuşi şi pe compozitorul George Enescu. Va fi lansat volumul Anul Regal, publicat de Editura Adenium. Cu ocazia zilelor româneşti de la Düsseldorf, vor avea loc întâlniri între delegaţii economice ale României, Republicii Moldova şi Germaniei.

Pin It