Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 11:50

Absolvenţii de seminar fac revederea de 45 ani la Mănăstirea Argeşului

Absolvenţii primei promoţii a Seminarului Teologic Ortodox "Iustinian Patriarhul", din 1971, se vor întâlni la Curtea de Argeş pentru revederea de 45 ani, ne-a informat şeful de promoţie, părintele Ioan Cionca. Dumnealui a absolvit cu media 10 şi a fost şef al unei promoţii strălucite de preoţi şi duhovnici care şi-au făcut datoria slujindu-l pe Dumnezeu şi, deopotrivă, semenii, potrivit învăţăturilor creştine. Astăzi, de la ora 09.00, în Catedrala Mănăstiri Argeşului se va oficia un Te Deum de mulţumire şi un parastas de pomenire pentru ierarhii, profesorii şi preoţii decedaţi. "Am fost atunci 121 absolvenţi, dintre care 66 au trecut deja la cele veşnice. Noi ne-am întâlnit anual în altă parte a ţării, unde colegi de-ai noştri s-au învrednicit să organizeze revederi, iar din cinci în cinci ani revenim la Curtea de Argeş. Până la ora actuală avem 20 confirmări ale unor colegi care vor fi prezenţi. Şi, spre bucuria noastră, nu va lipsi dragul nostru mentor, prof. univ. Victor Frangulea, singurul care mai poate să ne fie alături la acest ceas sărbătoresc, în Sala Manole, unde am primit înalta îngăduinţă să se desfăşoare partea a doua a evenimentului, în cadrul căreia se va striga catalogul. După prânz vom organiza o masă colegială, la care ne vom spovedi unii altora referitor la ceea ce am mai realizat în perioada de la ultima revedere", a declarat părintele Cionca. Noi îi urăm dumnealui, colegilor şi apropiaţilor să aibă parte de viaţă lungă, în sănătate şi noi împliniri!

Pin It