Tabăra "Vacanţa de vară... la ţară" s-a încheiat cu expoziţie

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti a găzduit vineri o expoziţie în aer liber constând în picturi realizate în cadrul programului cultural "Vacanţa de vară... la ţară" de către elevi provenind de la ţară şi de la oraş, membri ai Cercului de pictură "Culoare şi vis" Corbeni, coordonat de pictoriţa Elena Stoica. Micuţii au venit la eveniment însoţiţi de părinţi şi s-au bucurat de prezenţa Simonei Brătulescu - vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Argeş, a Roxanei Stoenescu, director în cadrul Direcţiei de Cultură din cadrul Consiliului Judeţean, a lui Iustin Dejanu - managerul muzeului şi a Filofteei Pally - expert etnograf, care a iniţiat acest proiect de tabără cu 8 ani în urmă. "Picturile celor 13 mici şi mari pictori, cu vârste între 7-18 ani, au încântat şi au uimit privitorii cu tehnica de lucru şi tematica inspirată din ceea ce copiii au văzut expus în cadrul muzeului. Preferinţele lor au fost diferite: costum popular, interioare ţărăneşti, arhitectură şi altele. Diplomele de apreciere n-au lipsit nici de data aceasta. Atât eu, cât şi cei 13 tineri pictori am fost încântaţi de activitatea din tabără, pentru că este o sursă de inspiraţie şi un loc de documentare excelent", ne-a declarat prof. Elena Stoica, renumită deja atât în ţară, cât şi în lume pentru tehnica pe care o predă şi pentru reuşitele pe care le are cu micuţii de la Cercul de pictură.
