Omagiu pentru Gheorghe Gomoiu

Miercuri, conducerea Consiliului Judeţean Argeş (preşedintele Dan Manu şi vicepreşedintele Simona Brătulescu) a depus o coroană de flori în holul Teatrului "Al. Davila", acolo unde a fost depus sicriul cu trupul neînsufleţit al maestrului Gheorghe Gomoiu. Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a transmis sincere condoleanţe familiei şi a scris un mesaj în cartea de condoleanţe deschisă la teatru: "Cel care a creat atâţia zeci de ani, a fost luat la ceruri de Creatorul Suprem. Dumnezeu să-l odihnească în pace!"
Vă reamintim că profesorul Gheorghe Gomoiu, Fiu şi Cetăţean de Onoare al Argeşului, a reprezentat sufletul muzicii corale argeşene, al Festivalului Internaţional de Muzică de Cor "D.G. Kiriac", OM dedicat cu pasiune cultivării artei şi vieţii culturale. Totodată, domniei sale i se datorează înfiinţarea Corului "Ars Nova", în anul 1970, alături de care, prin profesionalism şi dăruire artistică de excepţie, a cultivat valorile culturale, spirituale şi muzicale româneşti, peste hotare, ca un adevărat ambasador al Argeşului şi al creaţiei naţionale.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!
