Nicoleta Andrei promovează Curtea de Argeş!
Organizaţia International Sport and Culture Association (ISCA) va organiza anul acesta Săptămâna Europeană a Sportului #BEACTIVE în perioada 10-16 septembrie. Evenimentul va trece de această dată dincolo de graniţele UE, astfel că activitatea nu se va mai desfăşura doar la nivelul celor 28 ţări membre, ci şi în alte ţări de pe vechiul continent, printre care amintim de Macedonia, Islanda, Norvegia, Liechteinstein şi Turcia. Scopul întregii desfăşurări este acela de a promova sportul şi activitatea fizică pentru toţi şi de a atrage, până în 2020, 100 milioane de noi cetăţeni europeni practicanţi ai sportului. Aceasta după ce studiile au arătat că mai bine de 59% dintre cetăţenii din UE nu practică vreo activitate sportivă. Săptămâna Europeană a Sportului a fost structurată în 4 zile tematice, însoţite de activităţi festive şi de promovare. Dintre acestea putem aminti FlashMove, volei, dans, handbal, fotbal, şah, ciclism, mişcare pentru vârsta a treia, climbing, tenis, înot, gimnastcă la locul de muncă, activităţi în cluburi de fitness şi aerobic şi altele. Întreaga activitate este finanţată cu fonduri ale UE, prin programul Erasmus+, precum şi printr-o contribuţie locală, care în România va veni din partea Ministerului Tineretului şi Sportului.

Pe 10 septembrie, oraşul nostru va fi ambasadorul sportului european!
În judeţul Argeş, deschiderea oficială va fi marcată printr-o conferinţă de presă la Câmpulung, oraş în care vor avea loc şi toate evenimentele principale. Antrenoarea argeşeană Nicoleta Andrei, membră a Asociaţiei Judeţene Sportul Pentru Toţi Argeş (AJSPT), a fost desemnată de organizatorii de la Bruxelles să aleagă oricare loc din judeţ pentru desfăşurarea acţiunii FlashMove. Mânată - ca întotdeauna, de altfel - de dorinţa de a promova şi de a face ca municipiul nostru să crească în ochii tuturor, "profa de gimnastică" a ales Curtea de Argeş pentru acest eveniment. Explicaţia a fost cât se poate de realistă: "Toată lumea a spus că, datorită funeraliilor Reginei Ana, Curtea de Argeş va fi de-acum pe harta Europei. Eu am zis să-şi găsească locul pe hartă şi prin alte activităţi - cum ar fi sportul, nu doar prin înmormântări. Acest fel de acţiuni de talie internaţională au un potenţial extraordinar de a întipări pe hartă acea zonă în care se desfăşoară. Şi mi s-a părut normal să aleg Curtea de Argeş ca să fie cunoscut în Europa şi ca ambasador al sportului, pentru că este oraşul meu natal!" Astfel, în data de 10 septembrie, în intervalul orar 11.00-12.00, se va derula în Cetatea Basarabilor un moment de FlashMove, simultan cu toate celelalte ţări participante, care va fi transmis în direct în toată Europa. Pentru ca această sărbătoare a sportului să se materializeze, este nevoie de participarea a 300 persoane şi a unui număr de 16 voluntari, care vor fi coordonaţi de Nicoleta Andrei. "Rog pe toată lumea, sportivi şi nu numai, să vină să ia parte la acest eveniment! Este şansa noastră să arătăm că ne pasă de oraşul acesta şi, totodată, de sănătatea noastră, fiindcă sportul este sănătate. Ne va vedea o Europă întreagă, aşa că trebuie să fim impecabili! Sportul este şi va fi mereu unul din lucrurile cele mai importante şi valoroase, care are puterea să încununeze pe cel care-l practică, indiferent de tipul ales. Toţi cei care vor să se implice, sunt aşteptaţi cu braţele deschise. Sufletul meu este lipit puternic de Curtea de Argeş şi-mi doresc din inimă să fie cunoscut peste tot! Ştiu că asta vor şi argeşenii, de aceea zic să profităm de ocazie ca să arătăm lumii că noi suntem un oraş european, iubitor de sport şi de frumos! Merită din plin!", a încheiat aceasta.

