Toaletare cu scântei: angajaţii de la SPGC au fost înjuraţi şi ameninţaţi!
Angajaţii de la SPGC au început de câteva zile toaletarea spaţiilor verzi şi a gardurilor vii din zona blocurilor de pe strada Valea Iaşului, din cartierul Ivancea. Toate bune şi frumoase, însă ieri dimineaţă, pe când se ajunsese în zona parcului de copii, mai mulţi locatari au ieşit în stradă să se plângă de faptul că le-au fost împroşcate maşinile cu iarbă ori că ar fi sărit pietre şi pământ care ar fi putut provoca zgârieturi în caroserii. În cel mai scurt timp, de la o discuţie civilizată, s-a ajuns la note înalte şi ameninţări care veneau din partea unuia dintre riverani, nemulţumit fiind că pe el nu l-a anunţat nimeni să ia maşina din faţa blocului. Asta în timp ce lucrătorii susţineau că soţia reclamantului privise de la balcon activitatea desfăşurată în zonă şi, în loc să fi ieşit s-o ia de acolo sau să-l fi anunţat pe soţ să vină s-o mute dumnealui, le-ar fi zâmbit şăgalnic muncitorilor istoviţi, care se tot chinuiau să-şi facă loc între gardul viu şi maşina în cauză. "Doamna se uita de sus la noi şi nu ne-a zis că era maşina dânsei. Cică că ar fi sărit iarbă... O fi, eu nu zic că nu! Ne-am cerut scuze. Dar cum pot oamenii mei să cosească pe lângă maşinile astea? Noi am venit de la un capăt, aşa că au avut timp să vadă că se face curăţenie şi nu e prima dată când se tunde iarba aici. Cum era să-i anunţăm pe toţi? De unde să-i luăm pe fiecare, să le zicem să mute maşinile? Avem această problemă peste tot. Am tăiat brazi la nişte blocuri din faţa primăriei şi am sunat la interfon. Degeaba: n-au vrut să ia maşinile! Abia după ce-am dat ultimul brad jos, au venit şi şi le-au tras de-acolo...", ne-a declarat şeful de la Spaţii verzi, Constantin Uţă.

Unul dintre lucrători s-a plâns la rându-i că ar fi fost jignit pe nedrept de soţul doamnei de la balcon: "Ne-a vorbit urât şi s-a răstit la noi, de parcă cine ştie ce făcusem. Eu mi-am cerut scuze! Dacă doamna stă sus pe geam, râde la noi şi nu zice nimic... Noi de unde să ştim că era maşina dânsei? Unii le-au parcat lipite de gardul viu şi pe-acolo va rămâne aşa, că nu avem pe unde să tundem. Dacă n-ai cu cine te-nţelege... Am adus tractorul, am lăsat sculele jos, au trecut minute bune până ne-am apucat de treabă. Ne-a văzut doamna de sus şi n-a zis nimic. De ce n-a zis nimic?... Or fi văzut şi ceilalţi vecini, sunt sigur au văzut, dar n-a venit unul să-şi ia maşina. Atunci, noi ce să facem? Vin după ce terminăm cu gura mare. Cică: de ce a sărit iarba? Păi, ce, noi stăm să controlăm unde sare fiecare fir?... Ar fi culmea!"


"Şi-aşa-i bine, şi-aşa-i bine, cum o dai, e vai de tine!"
Direct răspunzător de muncitori, Constantin Uţă a încercat să lămurească problema cu vorba bună, însă cetăţeanul pus pe scandal nu s-a lăsat cu una cu două şi gesticula nervos în toate direcţiile, ameninţând că-i bagă la plată pe toţi dacă găseşte vreo zgârietură pe maşină când o va duce la spălătorie. După alte serie de invective, şi-a ambalat automobilul şi a trecut printre tractor şi muncitori mâncând pământul şi lăsând în urmă nori de praf. "Noi am ajuns ca nişte sclavi! Venim şi facem curăţenie şi ne trezim înjuraţi! O să fie o mare problemă, căci n-o să mai avem cu cine munci, deoarece oamenii migrează spre salarii mai mari, spre condiţii mai bune... E normal! Nu suntem de rea credinţă! Dar uitaţi, pe cine să anunţi? Sunt şi-aşa prea multe de făcut şi personalul e restrâns... Tragem de ei cum putem, că nu avem alţii. Nu suntem de rea credinţă, dar unii sunt în vacanţă, unii pe TIR-uri sau prin alte părţi. Cum să-i anunţi, dacă n-ai de unde să-i iei şi nu se ştie a cui e maşina? Cel mult puteam veni cu poliţaiul şi să fi fost săltate maşinile astfel parcate... Dar unde ajungeam cu asta? Oricum, a fost bătaie de joc, s-au apucat să-mi înjure oamenii, să ameninţe, să se răstească. Noi le-am vorbit frumos, dar n-ai cu cine. Personal mi-am cerut scuze, deşi aici nu sunt pe moşia cuiva, ci pe domeniul public! Îmi fac treaba, că de asta sunt plătit! Dacă nu tai gardul şi nu tund bălăriile, nu e bine nici aşa: vin fuga-fuguţa şi fac sesizări! Dacă le tai, iar nu e bine! Nu avem nici utilaje care să absoarbă materialul tuns care se taie... Asta e...", a încheiat cătrănit acesta.
Supărarea şefului de la Spaţii verzi este legitimă, pentru că, pe de o parte, lumea se plânge că nu-şi fac angajaţii de la SPGC treaba, iar pe de alta, mulţi caută să le pună beţe-n roate, bătându-şi joc de ei. C-aşa-i la noi: unii sunt mai şmecheri decât prevede Constituţia!...
