Regele Mihai I se află într-o stare stabilă de sănătate!
După ce într-o anumită parte a presei au început să apară diferite speculaţii cu privire la starea de sănătate a Regelui Mihai, iar unii s-au avântat până într-acolo încât şi-au exprimat îndoiala că acesta ar mai fi în viaţă, Biroul de Presă al Majestăţii Sale a transmis un comunicat pentru a elimina bănuielile de orice fel. De altfel, cel implicat direct în această chestiune este chiar protosinghelul Caliopie Ichim. S-a spus că faţa bisericească ar fi afirmat recent într-un interviu că ar fi avut o discuţie directă cu Principele Radu, în urma căreia ar fi aflat că starea de sănătate a Regelui este într-o continuă degradare. Iar această declaraţie venea pe fondul unui scenariu cu privire la slujba de înmormântare a fostului suveran, dar şi ca o concluzie în urma faptului că Majestatea Sa nu a fost prezent la funeraliile soţiei sale, Regina Ana. Redăm în continuare mesajul transmis:
"Biroul de Presă al Majestăţii Sale Regelui Mihai I este autorizat să transmită următorul comunicat:
Casa Majestăţii Sale a luat cunoştinţă cu dezamăgire de afirmaţiile şi speculaţiile apărute în câteva publicaţii, legate de starea de sănătate a Regelui Mihai I. La Palatul Episcopal din Curtea de Argeş, Principele Radu a răspuns la o întrebare legată de sănătatea Majestăţii Sale, spunând că Regele este într-o stare de fragilitate care, datorită vârstei şi diagnosticelor Majestăţii Sale, se accentuează. Orice alte afirmaţii, speculaţii sau supoziţii sunt neadevărate.
Majestatea Sa are actualmente o stare de sănătate stabilă. Regele este într-un moment de mare durere sufletească, dar se află înconjurat de dragostea şi respectul tuturor şi este îngrijit cu impecabil profesionalism de medicii curanţi. Orice schimbare în starea de sănătate a Regelui Mihai va fi obiectul unui buletin de sănătate transmis public, aşa cum Biroul de Presă a făcut de fiecare dată. Familia Regală şi românii continuă să se găsească, în aceste zile, în doliu după pierderea Reginei Ana".
