Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:31

"Hora" din Albeşti, premiul III la Iaşi!

 

Vineri seara, Ansamblul "Hora" din Albeştii de Argeş, condus de către maestrul coregraf Ilie Stelian, secondat de corepetitorul Diţă Stancu, a ocupat a treia treaptă a podiumului Festivalului de Folclor "Cătălina". Performanţa este remarcabilă, căci participarea a fost extrem de valoroasă, argeşenii fiind singuri reprezentanţi ai unei localităţi rurale şi, în ciuda acestui fapt, au reuşit să depăşească formaţiuni din cadrul cluburilor şi palatelor copiilor. Pe primul loc s-a situat Vatra Dornei, iar pe al doilea, Slatina. Din delegaţia deplasată de la noi în capitala Moldovei, s-au mai întors cu premiii speciale naistul Flavius Ilie şi artistul popular, în devenire, Mihăiţă Dina, elevul meşterului Dan Gherasimescu, un nume recunoscut în domeniul artizanatului şi produselor din lemn care, în ultimii ani, s-a dedicat unei activităţi intense de formare a viitorilor artişti ce vor păstra şi transmite ciitorimii secretele unor arte tradiţionale. Felicitări solilor culturali care au reprezentat folclorul din zona noastră pe meleagurile moldovene şi, în special, neobositului conducător de ansamblu, Ilie Stelian!

Pin It