Mesaj de mulţumire de la Casa Regală



Casa Regală a României a transmis un mesaj către autorităţile locale din Curtea de Argeş, prin care mulţumeşte pentru modul în care s-a organizat şi s-au desfăşurat funeraliile Reginei Ana, în data de 13 august, în Oraşul Regal. Vă prezentăm în continuare textul integral, care sună astfel:
Domnule primar,
Vă aducem cele mai calde mulţumiri pentru felul în care Primăria Curtea de Argeş şi-a adus aportul la funeraliile Reginei Ana.
Am admirat efortul şi devotamentul dumneavoastră. Împreună cu celelalte instituţii ale Statului, aţi scris o pagină de istorie naţională.
Funeraliile Reginei Ana au pus împreună, sub semnul Coroanei, România şi Republica Moldova, Biserica Ortodoxă şi cea Catolică, sufletele şi năzuinţele românilor din întreaga lume. Conaţionalii noştri au fost, în aceste zile, mândri, îndureraţi şi înălţaţi sufleteşte.
Iubirea, respectul şi admiraţia cu care românii au condus-o pe Regina Ana pe ultimul drum, ne dau multă speranţă pentru viitor. Este cea mai frumoasă răsplată pentru munca dumneavoastră fără pereche.
Margareta, Principesă Moştenitoare,
Custodele Coroanei române
