Militarii din Forţele Terestre Române merg la Combined Resolve VII

Vă informam în ziarul de ieri că militarii argeşeni din Batalionul 33 Vânători de Munte "Posada" era în curs de pregătire pentru o deplasare în Germana, unde urmează să ia parte la mai multe aplicaţii. Din comunicatul publicat astăzi de MApN, am aflat că este vorba de mai bine de 250 militari din Forţele Terestre Române aparţinând formaţiunii amintite, care vor participa în perioada 26 august-16 septembrie la exerciţiul multinaţional Combined Resolve VII ce va avea loc în Germania. De altfel, în jur de 3.500 militari din Armenia, Bosnia-Herţegovina, Belgia, Franţa, Ungaria, Macedonia, Moldova, Muntenegru, Norvegia, Polonia, Serbia, Slovenia, Statele Unite ale Americii, Ucraina şi România vor utiliza facilităţile de instruire din Hohenfels şi Grafenwöhr, în vederea asigurării nivelului de interoperabilitate necesar operaţiilor întrunite. Militarii Forţelor Terestre iau parte la Combined Resolve încă din anul 2014, iar vânătorii de munte argeşeni sunt a cincea structură românească instruită în Germania în cadrul acestui exerciţiu. Printre obiectivele vizate au prioritate exersarea procedurilor de conducere a trupelor, repetarea procedurilor de operare standard, creşterea coeziunii trupelor, precum şi perfecţionarea deprinderilor în ducerea operaţiilor în mediul internaţional. "Prezenţa Forţelor Terestre Române la acest exerciţiu reprezintă un bun prilej de a demonstra experienţa acumulată, atât în poligoanele de instrucţie cât şi în teatrele de operaţii, dovedind, încă o dată, capacitatea Armatei României de a contribui la efortul militar al NATO", se mai spune în comunicat.
