După aproape 50 ani de la absolvire, revedere emoţionantă la "Vlaicu"
Promoţia 1969 are astăzi revederea după aproape o jumătate de veac de la despărţirea de cursurile liceale şi de startul zborului spre cariere dintre cele mai incitante. "Am fost - probabil - cea mai de succes generaţie a acestui liceu, deoarece numai unul sau doi dintre colegi n-au reuşit să intre la facultate din prima. Şi trebuie să ştiţi că în vremurile acelea examenele erau extrem de dure. Nu vreau să mă laud, dar din promoţia noastră au făcut parte oameni care nu mai au nevoie de prezentări sau de laude, pentru că activitatea depusă de-a lungul carierei reprezintă pentru fiecare cărţi de vizită respectabile. Aş aminti însă numai câteva nume: acad. Gheorghe Păun, ing. Nicolae Savu, doctorii Cami Dumitru şi Cornel Duşan, arh. Nicolae Ciobanu - în prezent în SUA, Gabi Drăguţ, care ne-a părăsit pentru o lume mai bună şi mulţi alţii. Ne vom bucura să ne revedem cu cei ce vor ajunge la întâlnire, să depănăm amintiri şi, de ce nu, să facem planuri de viitor pentru ceilalţi, dacă nu şi pentru noi. Vom încheia întâlnirea la un restaurant din oraş, unde vom ajunge după ora prânzului", ne-a comunicat arh. Traian Ionescu, unul dintre absolvenţii de la "Vlaicu", de acum circa 50 ani, care a lucrat ani de zile în Franţa.
