Parcul Fântâna lui Manole întinereşte
Amintirile argeşenilor despre parcul încărcat de istorie din municipiul nostru sunt legate de sunetul fântânii arteziene din lac şi de frumuseţea nuferilor, dar şi de monumentul care i-a dat numele. Numai că dintr-o oază de linişte şi pace, în ultimii ani se transformase într-o groapă de gunoi, care nu făcea cinste unui Oraş Regal. De curând vă anunţam că administraţia locală a decis amenajarea lacului. Supriza a fost că s-a găsit mai potrivit să se îmbunătăţească şi să se conserve ecosistemul natural. Aşa că primarul Panţurescu, după consultări cu specialiştii, a stabilit să se cureţe gunoaiele şi să se aducă nuferi, pentru a înfrumuseţa zona. Ieri, doi turişti din Buzău care imortalizau zona prin fotografii şi filmări ne-au spus că au rămas plăcut impresionaţi de municipiul nostru şi au promis că vor reveni în curând. Ei erau uimiţi de faptul că în micuţul lac observaseră şi peşti. Vestea bună este aceea că s-au luat şi măsuri pentru protejarea Fântânii lui Manole, după ce acoperişul i-a fost afectat de intemperiile din ultimul timp.
