A trecut şi proba a doua a Bac-ului de toamnă!
Astăzi a avut loc a doua probă a examenului de Bacalaureat de toamnă, unde candidaţii au avut de optat între Matematică şi Istorie. La nivel de judeţ, au fost înscrişi la această probă 880 absolvenţi, dintre care 107 la Istorie, 63 la Matematică-Informatică, 5 la Matematică-pedagogic, 75 la Matematică-Ştiinţe ale Naturii şi 446 la Matematică-tehnologic. Au absentat din cei înscrişi 184 candidaţi. Din Curtea de Argeş au fost înscrişi în total 99 absolvenţi de liceu, dintre care 23 nu s-au prezentat la examen. De asemenea, de la singurul centru din municipiu, Liceul Tehnologic "Constantin Dobrescu", a fost eliminat un candidat pentru tentativă de fraudă cu telefonul mobil. La Liceul Tehnologic "Constantin Brancuşi" din Piteşti a fost nevoie de un subiect de rezervă pentru o persoană care a întârziat. Totodată, în judeţul Argeş au fost şi 3 cazuri speciale: un candidat surdo-mut a avut nevoie de interpret, un altul de timp prelungit cu încă o oră, iar un tânăr cu ADHD a susţinut examenul la domiciliu, având alături profesori supraveghetori.
