Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:13

Ansamblul "Hora" a plecat la Iaşi

Ansamblul de dansuri şi cântece populare din Albeştii de Argeş a plecat spre capitala istorică a Moldovei, răspunzând invitaţiei de participare la ediţia a XXII-a a Festivalului de Folclor pentru copii şi Tineret "Cătălina", care se va desfăşura în perioada 24-26 august. Maestrul coregraf Ilie Stelian ne-a comunicat că a plecat la drum cu 36 artişti, care şi-au asumat misiunea de a reprezenta acolo tot ce are mai frumos şi mai autentic folclorul de pe Valea Argeşului. Solii noştri culturali vor participa astăzi, de la ora 16.00, la parada portului popular care se va desfăşura pe străzile Iaşului până în Parcul Palas, unde la ora 17.30 se va deschide oficial această ediţie a evenimentului gândit ca un concurs între formaţiile participante. În fiecare seară, după evoluţia concurenţilor, spectatorii vor avea parte şi de recitaluri ale unor vedete ale muzicii populare. Premierea câştigătorilor se va face vineri seara, după care va urma un spectacol de gală în memoria celui care a fost Cătălin Pop, cel care a pierit anul acesta într-un nefericit accident de autobuz, în timp ce se deplasa cu ansamblul ieşean pe care-l conducea la un festival. Mult succes solilor noştri culturali, care fac cunoscută frumuseţea folclorului argeşean pe meleagurile moldave!

 

Pin It