Două premii la Comunicări Ştiinţifice

Faza naţională a concursului Naţional de Comunicări Ştiinţifice ale elevilor din învăţământul liceal, disciplina Geografie, s-a desfăşurat recent la Hunedoara. Judeţul Argeş a fost reprezentat la toate secţiunile de către trei eleve de la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă", pregătite cu multă trudă de prof. Lazăr Nicolae. Astfel, Denisa Georgiana Conea, clasa a XI-a A, a obţinut premiul III cu lucrarea "Observaţii asupra reliefului în bazinul Dumireşti-Argeş" (secţiunea Geografie fizică), iar Constantina Ţăruş, clasa a XII-a G, a primit menţiune cu lucrarea "Probleme actuale ale mediului geografic în depresiunea Curtea de Argeş" (secţiunea Geografia mediului). Cealaltă participantă, Ioana Alexandra Dumitrache, de la a X-a G, a cărei lucrare s-a numit "Comuna Corbeni - populaţia şi dezvoltarea teritorială" (secţiunea Geografie umană) nu a putut fi premiată din cauza datelor demografice neactualizate. "Şi Alexandra a prezentat bine lucrarea, dar toate datele statistice au fost vechi. Am sunat direct la primărie şi răspunsul a fost supărător. Nu au vreo informaţie despre populaţia comunei, pentru că - zic ei - majoritatea copiilor se nasc în alte localităţi, apoi sunt aduşi acasă. Deci Primăria Corbeni nu are date despre numărul născuţilor şi decedaţilor din ultimii ani. A fost o surpriză neplăcută, am folosit date demografice vechi", ne-a declarat prof. Lazăr.
Se pare că, din păcate, starea de vegetaţie a primarului Remo Mateescu, în care se complace de mai bine de 4 ani, are repercursiuni care se extind şi dincolo de graniţele comunei pe care se face c-o administrează. Omul nostru nu ştie ce are prin ogradă şi, în general, nu pricepe mare lucru din ceea ce-l înconjoară, fiind parcă un veşnic teleportat din alte universuri pe plaiurile mioritice. Păcat de munca fetei!...
