Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 10:14

Apel din partea SPAS: "Veniţi să vă luaţi alimentele europene!" 

În ediţiile anterioare ale ziarului vă prezentam faptul că argeşenii care beneficiază de ajutoare alimentare nu s-au înghesuit să le primească de la centrul de distribuire din incinta Liceului Auto. Acest fapt a fost confirmat de Mariana Moise, directorul SPAS Curtea de Argeş: "Nu au venit să-şi ridice alimentele decât jumătate dintre cei care au dreptul să le primească. Aşa se formează şi o mică problemă, pentru că din momentul în care le-am primit, noi avem 45 zile calendaristice la dispoziţie să le distribuim, după care timp de încă 15 zile se vor da celor care sunt înscrişi pe listele suplimentare. Cum nu au venit să-şi ridice alimentele toţi beneficiarii, nu putem să le dăm celor care sunt pe acele liste suplimentare. În acest moment sunt persoane care au facut cerere să obţină pachetele, dar - din păcate - legislaţia nu ne permite să le oferim acum, pentru că nu au trecut cele 45 zile. După acest interval de timp, legea ne va permite să le dăm alimentele şi celor care sunt înscrişi pe listele suplimentare."

Argeşenii care ştiu că au mai primit alimente europene sau au o mică bănuială că ar beneficia de astfel de pachete pot să verifice dacă sunt înscrişi pe listele afişate în faţa sediulului SPAS Curtea de Argeş, situat pe strada 1 Decembrie 1918. De asemenea, cei care ştiu sigur că sunt încadraţi ca beneficiari sunt rugaţi să-şi ridice alimentele de la punctul de distribuţie din incinta Liceului Auto, zilnic, în intervalul orar 08.30-14.30. 

 

Pin It