Parastas la 7 zile de la înhumarea Reginei Ana

Sâmbătă s-au împlinit 21 zile de la trecerea Reginei Ana la cele veşnice şi 7 zile de la înhumarea acesteia, astfel că ÎPS Calinic a oficiat o slujbă de parastas, conform orândielilor BOR. La acest moment creştinesc au luat parte mai mulţi reprezentanţi ai Casei Regale a României, dar şi persoane care au dorit să aducă un omagiu celei care a fost un model de modestie, simplitate şi dragoste faţă de poporul român - Regina Ana, soţia Regelui Mihai timp de 68 de ani. Invitaţii au avut la dispoziţie şi o carte de condoleanţe în care au putut trece gânduri înălţate în memoria domniei sale. Cum cele 7 zile de doliu au trecut, de sâmbătă, la noua Catedrală Arhiepiscopală este permis şi accesul publicului care doreşte să vadă noua piatră funerară aşezată peste mormântul regal. Eparhia Argeşului şi Muscelului a anunţat că lucrările de la necropolă vor fi reluate şi se estimează că acoperişul şi finisajele exterioare vor fi gata la sfârşitul acestui an.


Sursă foto: http://www.eparhiaargesului.ro/arhieparg/)
