Elenina Nicuţ îl acuză pe Tăriceanu de "folosirea influenţei cu scopul obţinerii de foloase necuvenite"!

Am trăit s-o vedem şi pe asta: un simplu cetăţean - la urma urmei - ne-a dat un exemplu de atitudine civică! Av. Elenina Nicuţ, fiica fostului primar din Curtea de Argeş, a depus o plângere împotriva omului nr. 2 în statul român, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu. "M-a indignat nesimţirea sa în stare pură, frizând un cinism inacceptabil la adresa cetăţenilor pe care, evident, îi dispreţuieşte profund. N-am suportat să văd lumea care stătea la coadă pentru a-şi preschimba permisele să accepte cu capetele plecate ca fostul premier să fie condus cu plecăciuni, peste rând, ca să-şi rezolve problema. Am văzut imaginile care m-au indignat pe News.ro şi am scotocit prin toată legislaţia noastră şi n-am găsit măcat un articol privitor la privilegii pentru demnitari. Şi-atunci, nu pot suporta ideea ca unii să fie mai egali decât alţii şi să-şi bată joc de oamenii obişnuiţi, abonaţii la cozi, umiliţi de atitudinea unor politicieni care se cred semizei. În consecinţă, am reclamat folosirea influenţei de către un şef de partid, demnitar al statului român, cu scopul obţinerii de foloase necuvenite pentru rezolvarea unei probleme strict personale. Aştept răspunsurile de la Prefectură, M.A.I. şi Parchet privitoare la privilegiile unui demnitar care este mai cetăţean decât mine sau oricare altul ca noi. Citeam că în Suedia, un tânăr ministru în vârstă de 29 ani, aflat practic în ascensiune politică, a demisionat după ce a fost descoperit la volan cu o alcoolemie de 0,2%, mult sub limita inferioară stabilită de lege, renunţând astfel la o carieră poate promiţătoare. Despre dl. Tăriceanu am aflat că pe vremea când era premier, i-ar fi venit acasă cei de la Evidenţa Populaţiei cu toată dotarea ca să-i preschimbe soţiei sale documentul de identitate, căci nu se putea deplasa la sediul serviciului. Cam asta este deosebirea între normalitatea balcanică şi cea suedeză, ce face parte din lumea cu adevărat civilizată. Dacă ne dorim să trăim pe acel model, trebuie să luăm atitudine şi eu am considerat că este de datoria mea s-o fac, asumându-mi toate riscurile, inclusiv de a fi bălăcărită, înjurată şi ameninţată de slugile acestui tip care se comportă ca un ciocoi!", ne-a declarat ieri av. Elenina Nicuţ, care a ţinut să precizeze că atunci când Tăriceanu este convocat la Î.C.C.J. nu beneficiază de privilegii, ci este tratat ca un cetăţean şi nimic mai mult.
