Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 08:54

Carte de Condoleanţe la Muzeu!

 

Astăzi, la ora 12.00, Muzeul Municipal Curtea de Argeş a deschis o Carte de Condoleanţe pentru toţi aceia care doresc să aducă un omagiu Reginei Ana. Cartea se găseşte expusă la Secţia de Istorie din cadrul instituţiei, iar cei care doresc să-şi exprime în scris omagiile o pot face până în data de 21 august, după care ea le va fi înmânată membrilor Casei Regale. Primul care a semnat în această carte a fost directorul instituţiei, Ştefan Dumitrache: "Omagiile noastre Majestăţii Sale Regina Ana a României, cea care a fost un model de eroism, devotament şi moralitate pentru poporul român."

De asemenea, în Sala Basarab se poate admira o expoziţie cu tematică regală, în cadrul căreia invitaţii au ocazia să vadă fotografii, obiecte şi unele cărţi apărute în timpul monarhiei (1866-1947).

Pin It