Adio copii legalizate în instituţiile de învăţământ!
Ministerul Educaţiei a anunţat că, potrivit Ordonanţei de Urgenţă nr. 41/2016, în instituţiile de educaţie din România, mediul preuniversitar şi superior, dar şi în cele aflate în coordonarea sau subordonarea Ministerului Educaţiei, nu se vor mai solicite copii legalizate. Astfel, instituţiile publice şi organele de specialitate al administraţiei publice centrale sunt obligate să elimine cerinţa de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice, înlocuindu-le cu certificarea conformităţii cu originalul de către funcţionarul competent. Totodată, dacă acestea solicită copia în format fizic pe hârtie după actul de identitate drept condiţie pentru furnizarea unui serviciu public, vor fi de acum obligate să accepte şi copia în format electronic după cartea de identitate, transmisă prin e-mail. În acest sens, se vor asigura condiţiile prevăzute de reglementările legale privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal.
