Regalistul Nicolae Savu: "Am copilărit cu haine de la prinţul Ghika!"
Ing. Nicolae Savu, o adevărată istorie vie a urbei Basarabilor, cunoscut şi ca înfocat monarhist în comunitatea locală, are o sumedenie de informaţii interesante despre trecut. Întristat de decesul Reginei Ana, acesta a acceptat o discuţie în cadrul căreia a evocat nostalgic multe întâmplări interesante pentru cei născuţi mai aproape de zilele pe care le trăim: "Prin anii '90, când eu agitam steagul regalităţii, eram categorisit într-un mod lipsit de eleganţă. Acum au ajuns la vorba mea şi acest oraş îşi recapătă însemnătatea în ochii lumii întregi prin decesul Majestăţii Sale, Regina Ana. Personal sunt revoltat că oameni care prin anii aceia de restaurare a democraţiei aruncau cu vorbe grele în Casa Regală şi nu se sfiau să arunce şi cu roşii în maşina Regelui Mihai, acum se dau monarhişti... Oare câţi dintre concitadini îşi mai aduc aminte ori ştiu că între 1949 şi 1957, dr. Robert Djuvara, fratele lui Neagu Djuvara, marele istoric, a avut domiciliu forţat la Curtea de Argeş şi a lucrat la spitalul nostru?... În casele care servesc acum drept sediu la Distrigaz, a trăit câţiva ani buni, tot cu domiciliu forţat, prinţul Ghika (nota red. - Dimitry Ghika Comăneşti), ginerele Marthei Bibescu, împreună cu soţia, prinţesa Valentina. Acesta trebuia să se prezinte zilnic la sediul local al Securităţii, iar prinţesa - pentru a evita această umilinţă - s-a autoaccidentat, rupându-şi rotula piciorului şi punându-se în imposibilitatea de a se mai deplasa. Prinţul se împrietenise cu câţiva localnici şi mai discutau fel şi fel de lucruri, dar mai ales aluziv, pentru că urechile organelor de represiune erau lungi... Atunci când li s-a permis să plece din Curtea de Argeş în străinătate, prinţul Ghika s-a încălţat pentru drum cu pantofii bunicului meu, a îmbrăcat haina tatălui meu, Petre Savu şi şi-a pus pe cap pălăria prof. Nicolau, unchiul meu - pentru că li se luase tot!" Ing. Savu ne-a mai spus că din capitala Angliei, prinţul Ghika le-a trimis prietenilor săi din urbea noastră o scrisoare laconică, în care nota: "Am ajuns cu bine şi vă mulţumesc pentru toţi anii petrecuţi împreună. Mai mult nu vă scriu, pentru că ştiu ce puteţi păţi..." Concitadinul a încheiat cu un oftat: "Am copilărit cu haine de la prinţul Ghika!"
Din aceeaşi sursă am mai aflat şi alte lucruri interesante, privind la denumirile unor străzi. De pildă, actuala stradă Norocea (foto) s-a numit, până în 1948, Ferdinand, strada 1 Mai de astăzi, care ţinea de la intersecţia de la Roman (Făgăraş) până la gară, se numea Bulevardul Elisabeta, iar Armand Călinescu purta numele de I.I. Brătianu. "Comuniştii le-au schimbat numele, sperând să şteargă din memoria colectivă istoria adevărată, dar - iată! - n-au reuşit. Cei ce i-au urmat n-au avut inspiraţia sau curajul de a reveni la cele tradiţionale, lăsând altor edili o moştenire grea...", a concluzionat ing. Nicolae Savu.
