Conducerea Muzeului Municipal transmite condoleanţe Familiei Regale
Dat fiind momentul de grea încercare şi suferinţă prin care trece Casa Regală a României, dar şi tristeţea care s-a aşternut asupra ţării ca urmare a trecerii în veşnicie a Majestăţii Sale Regina Ana, Ştefan Dumitrache, managerul Muzeului Municipal, a făcut public următorul mesaj:
"Majestăţii Sale Regelui Mihai I al României,
Alteţei Sale Principesa Moştenitoare Margareta, Custodele Coroanei,
Alteţei Sale Regale Principele Radu,
Alteţelor Lor,
Muzeul Municipal Curtea de Argeş este alături de membrii Casei Regale a României în adânca suferinţă care a cuprins România, prin pierderea Reginei Ana!
Transmitem pe această cale sincere condoleanţe Casei Regale şi o asigurăm de întreaga noastră devoţiune şi sprijin.
Pierderea Majestăţii Sale Regina Ana este o mare o rană deschisă pentru întreaga naţiune română, această ţară despărţindu-se cu greu de unul dintre cele mai importante simboluri de tărie şi demnitate pe care le-a avut vreodată. Regina Ana este şi va rămâne în istoria acestui popor drept un reper de netăgăduit de verticalitate, eleganţă şi adâncă înţelepciune.
Dumnezeu să îi lumineze calea întru eternitate şi să îi dea odihna binemeritată, după viaţa tumultoasă pe care a trăit-o aici, pe pământ!"
