Consilierul Arhiepiscopal Caliopie dixit: "Totul este pregătit la necropolă pentru înmormântarea Reginei Ana!"
Asigurarea ne-a fost dată în această dimineaţă într-o discuţie purtată cu protosinghelul Caliopie, omul ce se ocupă de construcţii şi probleme de patrimoniu în cadrul Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului, care a ţinut să risipească orice îngrijorare sau diversiune faţă de posibilele zvonuri care ar putea bântui în aceste zile triste mass-media românească sau străină: "Noi ne-am făcut datoria şi cele 12 locuri de veci din cripta regală sunt gata de un an de zile. Mai sunt unele întârzieri la decoraţiunile interioare, sarcină asumată de către reprezentanţii Casei Regale a României prin protocolul încheiat încă din anul 2009 cu Arhiepiscopia. Pietrele funerare sunt, de asemenea, pregătite, au fost şi inscripţionate de mai bine de o lună de zile, de când se înrăutăţise starea de sănătate a Regelui Mihai. În criptă sunt 12 locuri de veci pentru reprezentanţii monarhiei, 6 pe o parte şi 6 pe cealaltă. Primul de pe dreapta este alocat Regelui Mihai, iar al doilea - Reginei Ana. La ora actuală ştim că există o discuţie dacă să-l aducă şi pe Carol al II-lea din foişorul în care-şi doarme somnul de veci din februarie 2003, dar nu ni s-a comunicat decizia finală a Casei Regale. Primii regi - Carol I şi Elisabeta, respectiv Ferdinand I şi Maria - îşi vor dormi în continuare somnul de veci în Catedrala Mănăstirii Argeşului. În intervalul de timp care ne-a rămas, vom definitiva treptele de la intrarea în Catedrala Arhiepiscopală şi Regală şi vom decide împreună cu Primăria Curtea de Argeş cum vom amenaja partea din faţă, căci pe de o parte va trebui să renunţăm la acel gard de protecţie, iar pe de alta, să stabilim dacă în faţă vom lăsa pietriş sau vom monta pavele. Restul corecţiilor se vor face negreşit în aceste zile".
