Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 07:32

Regele Mihai a rămas văduv: Regina Ana a trecut la cele veşnice

 

# Avocatul Casei Regale, Ioan Luca Vlad: "Va fi înmormântată la Curtea de Argeş!"

Astăzi, după ora 14.00, o veste cumplită a cutremurat România: Regina Ana s-a stins din viaţă la Morges, în Elveţia, după o lungă şi grea suferinţă. Regele Mihai I a rămas văduv, după ce a împărţit bucuriile şi necazurile vieţii cu soţia sa nu mai puţin de 68 ani. Cei doi principi de sânge regal s-au cunoscut în noiembrie 1947, la căsătoria Reginei Elisabeta a II-a a Angliei. A fost - după câte se pare - o dragoste la prima vedere, căci s-au logodit destul de repede. Revenit în ţară, Mihai I n-a primit permisiunea din partea Guvernului Groza pentru căsătorie. Mai mult, la 30 decembrie 1947 l-a silit să abdice sub ameninţarea baionetelor Armatei Roşii şi să plece în exil. Căsătoria s-a oficiat în iunie 1948, la Atena, cu dispensă de la Papa de la Roma, pentru că Principesa Ana de Bourbon-Parma era catolică, iar Regele Mihai, ortodox. Tânăra mireasă, născută la data de 18 septembrie 1923 la Paris, care participase şi la Al Doilea Război Mondial, era fiica prinţului René de Bourbon-Parma şi a prinţesei Margaret a Danemarcei. A fost strănepoata regilor Christian al IX-lea al Danemarcei (pe linie maternă) şi Miguel I al Portugaliei (pe linie paternă) şi nepoata de soră a împărătesei Zita de Bourbon-Parma. Tânărul cuplu a locuit în Elveţia până în anul 1949, apoi a plecat în Anglia, de unde a revenit în 1956. Viaţa n-a fost deloc uşoară pentru familia regelui detronat, dar dragostea şi respectul care i-a unit pe cei doi tineri a fost nezdruncinat, astfel că au dat naştere la cinci fete, le-au asigurat educaţia şi le-au croit drum în viaţă. Cuplul regal a rămas permanent ataşat de România, dar nu i s-a permis de către Guvernarea Iliescu să revină în ţară în 1990. Abia în 1992 au putut să fie întâmpinaţi cu dragoste de români. 

Ieri, avocatul Casei Regale, Ioan Luca Vlad, a declarat că regina îşi va dormi somnul de veci la Curtea de Argeş. Conform programului anunţat până la ora închiderii ediţiei, trupul neînsufleţit va fi adus în ţară şi va rămâne pentru o zi la Palatul Peleş, după care va fi dus la Bucureşti şi apoi transportat la Curtea de Argeş. Din păcate, lucrările la Catedrala Regală şi Arhiepiscopală nu s-au încheiat încă, iar reprezentanţii Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului n-au putut fi contactaţi. Dumnezeu s-o odihnească în pace pe Majestatea Sa, Regina Ana, care s-a dovedit a fi o româncă adevărată!

 

Pin It