Modernizare pe Daniel Sterescu, poate la anu'...



Zilele trecute au început lucrările de reabilitare a unui fragment din strada Daniel Sterescu - mai precis, artera cu ocolul silvic. Deocamdată, se munceşte de zor la trotuare. Din primele informaţii, se pare că zona a fost prinsă în buget anul acesta şi se va face şi o "scurtă" asfaltare, adică până la calea ferată. Restul - care reprezintă mai bine de 80% din ce înseamnă de fapt Daniel Sterescu - mai are de aşteptat mult şi bine. Asta pentru că administraţia locală se încurcă în calcule şi socoteli vizavi de canalizare. Şi, cum este şi firesc, până nu se face canalizare, "nu pupă" nimeni nici asfaltare!
Oamenii care locuiesc în zona botezată "Ciulinii Bărăganului" - dat fiind că scaieţii cu flori mov în vârf ajung şi la 2 m pe marginea drumului, iar între ei se ascund câini de toate culorile şi dimensiunile - se entuziasmaseră când au văzut începutul timid al lucrărilor, gândind că poate le-a pus Dumnezeu şi lor mâna-n cap. Dacă stăm să ne gândim la articolul pe care l-am publicat în primăvară despre această parte uitată de lume a Oraşului Regal, care se află - culmea! - la o aruncătură de băţ de chiar gara la fel de regală şi adiacentă căii ferate, riveranii ar da-o-ncolo de canalizare şi s-ar mulţumi cu asfaltul turnat şi rigolele făcute - de data aceasta nu în contrapantă!
Am putea spune că micul cartier are destinul legat de cel al gării, fiindcă să nu uităm că şi clădirea aceasta - monument istoric de mare valoare şi însemnătate - zace de ani buni în mizerie şi uitare. Cine ştie, poate când s-o începe restaurarea gării (care ar putea să se petreacă într-un viitor apropiat, după recentele discuţii purtate la masa de agapă de la Arhiepiscopie, dintre clerici şi laicii din administraţia publică locală), cineva va fi deranjat de flora şi fauna care se dezvoltă făţiş peste drum şi îşi va aminti că dincolo de asta, îşi duc traiul cum pot nişte oameni - argeşeni de-ai noştri! Ioan Ghiţă ne-a spus că, întrucât nu depinde de el ca lucrările să meargă mai departe, nu putem decât să sperăm că poate la anul se va face vreo minune, când se va întocmi bugetul local. Până atunci, vecinilor gării nu are decât să le plouă-n gură după asfaltul, rigolele, trotuarele şi canalizările care au ajuns - în unele locuri - până-n vârful dealului, la Releu. C-aşa e pe la noi!...
