Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 06:13

Sute de copii vizitează ARGCOMS-ul

 

Nu mai este o noutate pentru cineva faptul că firma din Curtea de Argeş este angrenată în mai multe proiecte desfăşurate prin Ministerul Educaţiei Naţionale. Pe lângă "Şcoala Altfel" şi "Fabrica lui Moş Crăciun", de câţiva ani buni, sediul de pe strada Victoriei este vizitat - mai ales la sfârşit de săptămână - de sute de elevi aflaţi în circuite turistice sau în taberele din zonă, aşa cum se întâmplă în această perioadă a vacanţei de vară. Vineri, în jurul orelor prânzului, curtea firmei era plină de copii şi adolescenţi, care discutau aprins despre ceea ce văzuseră în fabrică, unde avuseseră posibilitatea şi să se iniţieze în meşteşugul nobil al prelucrării lutului, cel care a marcat civilizaţia umană încă din zorii existenţei ei, dar şi lăudându-se cu obiectele de adevărată artă cumpărate din magazinul-expoziţie al fabricii, la preţuri de producător, foarte avantajos. 

"Copiii de astăzi sunt de la Corabia şi Craiova. Ei se află într-un circuit agreat de Ministerul Educaţiei, integrat cu tabăra de la Arefu, unde stau grupuri de câte 60-100 copii câte o săptămână, beneficiind de un program incitant de instruire pe teme artistice, ecologice, de orientare turistică în drumeţiile pe care le fac în munţi, unde marchează şi anumite trasee şi, nu în ultimul rând, de a lua contact cu unele meşteşuguri tradiţionale. Funcţie de cum ajung în zona noastră, atunci sau la plecare trec şi pe la ARGCOMS. Unii dintre vizitatorii noştri au mai trecut pe aici şi le povestesc celorlalţi ceea ce au văzut sau făcut interesant în vizitele anterioare şi le incită imaginaţia. Avem marea satisfacţie că nu pleacă dezamăgiţi de la noi şi nici cu mâinile goale. Este vorba despre copii şi adolescenţi cam din toată ţara, fie că este vorba despre Regiunea Sud-Muntenia, fie despre sudul Moldovei sau al Transilvaniei. Aş aminti pe cei ce vin regulat de la Bucureşti, Constanţa, Craiova, Ploieşti ori de la Sibiu, Sighişoara şi Deva. Am intrat în acest program dezvoltat de minister conştientizând importanţa lui în ceea ce priveşte o solidă şi corectă educaţie civică a tinerei generaţii care, mâine, va trebui să conducă societatea. Cum o vom creşte-o, aşa o vom avea!" - a concluzionat preşedintele SCM ARGCOMS, jr. Nichita Sandu.

 

Pin It