Elevii de 10 îşi vor urma visele!
Aşa cum v-am informat săptămâna trecută, municipiul nostru se poate mândri cu doi absolvenţi de liceu care la examenele scrise de Bacalaureat, din cele trei probe, au luat nota maximă la două dintre ele. Este vorba despre Alisa Bălaşa ("Ferdinand I", cu 10 la Matematică şi Fizică) şi despre Andrei Neaţă (nota maximă la Matematică şi Chimie organică). Vă amintim că Alisa a obţinut un rezultat foarte bun de curând, locul secund la Olimpiada Naţională de Electronică şi Automatizări şi a ocupat primul loc în ierarhia finală a Liceului "Ferdinand I" la sesiunea din vară a examenului de Bacalaureat. Cu toate că ar fi putut să se înscrie fără examen la alte facultăţi de profil, tânăra s-a orientat din timp spre ceea ce doreşte să studieze în continuare şi va ataca examenul de admitere la Academia Tehnică Militară.
Celălalt tânăr de valoare din municipiu, Andrei Neaţă, a fost încă din şcoala gimnazială un obişnuit al olimpiadelor de Matematică, fiind printre remarcaţii an de an ai celor de la "Mircea cel Bătrân". După afişarea rezultatelor preliminare la Bac, Andrei a fost nemulţumit de nota iniţială pe care a primit-o la proba de Limba şi literatura română (7,20) şi a făcut contestaţie. Care s-a dovedit întemeiată, lucrarea i-a fost reevaluată şi a primit un punct în plus (8,20). În aceste condiţii, media generală de absolvire a Bacalaureatului s-a modificat de la 9,06 la 9,40, Andrei a ocupat locul 19 în ierarhia Colegiului Naţional "Vlaicu Vodă" şi se poate concentra pe examenul de admitere la Medicină, acolo unde media la Bacalaureat va reprezenta 25% din rezultatul final.
Ambilor le urăm baftă în continuare!
