Caniculă şi disconfort termic până duminică!
În intervalul 15 iulie, ora 08.00 - 17 iulie, ora 10.00, specialiştii din cadrul Administraţiei Naţionale de Meteorologie prognozează că temperaturile maxime vor atinge frecvent 35-36 grade Celsius şi, izolat, chiar 37 grade C. În aceste condiţii, ne vom confrunta cu disconfortul provocat de caniculă, deoarece indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 unităţi. Instabilitatea atmosferică se va manifesta temporar accentuat în jumătatea de vest a ţării, unde vor apărea averse torenţiale, frecvente descărcări electrice însoţite de grindină şi intensificări de vânt care, pe alocuri, vor căpăta şi aspect de vijelie. Cantităţile de apă vor depăşi 25-30 l/mp şi, izolat, se vor situa între 50 şi 80 l/mp. În cursul zilei de duminică, în estul şi sud-estul României, vremea se va menţine foarte călduroasă, chiar caniculară în majoritatea zonelor. În aceste condiţii, pentru a nu avea probleme deosebite, se recomandă adoptarea măsurilor recomandate de specialişti, care au fost publicate şi în ediţia trecută a ziarului nostru.
