Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 04:58

Trei absolvenţi de la "Vlaicu" au ajuns la Academia Română!

 

Informaţia ne-a fost oferită de către constantul nostru colaborator, prof. Constantin Voiculescu. Domnia sa a participat recent la revederea de 50 ani a absolvenţilor Liceului "Vlaicu Vodă", promoţia 1966, căci fusese diriginte la una dintre clasele terminale. La vremea respectivă preda Psihologia la liceu şi pentru că funcţiona şi la Sfatul Popular Raional ca vicepreşedinte însărcinat cu problemele din sectorul Învăţământ-Cultură-Sănătate, preda între ora 07.00 şi 08.00, pentru a fi prezent la începutul programului la serviciul de bază. "Preşedinte al Sfatului Popular Raional Curtea de Argeş era Ion Jinga, iar ca vicepreşedinţi mai funcţionau încă doi - Ciucă, din Băiculeşti, la Agricultură şi Stevoiu, la Organizare. Prim secretar al organizaţiei orăşeneşti de partid era Vasile Mohan. Eu am primit numirea după ce funcţionasem doi ani şi jumătate la şcoala de la Valea Iaşului, apoi ca inspector şcolar - şef al Secţiei de Învăţământ - pentru a ajunge vicepreşedinte la Sfatul Popular Raional după o decizia luată de Ceauşescu în anul 1965. Dintre foştii colegi de catedră, am fost prezenţi la revederea după 50 ani a absolvenţilor eu, Tănase Dima - cunoscut drept Nasa, Elena Cristea, prof. de Matematică foarte respectată pentru calităţile de excelent pedagog şi decana noastră de vârstă, Gabriela Marinescu, ajunsă la aproape 90 ani, care a participat numai la ceremonia de la liceu. Mai este în viaţă fosta prof. de Franceză, d-na Vasilescu - renumita Bombonica, dar care n-a venit". Prof. Voiculescu a nominalizat câteva din vârfurile promoţiei 1966 - prof. Florin Ciucă (fost la Liceul Electroargeş), poetul Dumitru M. Ion, Emilia Naltu (al cărui tată lucra la Cabinetul de partid), dar mai ales pe fizicianul de la Institutul de Fizică Nucleară de la Măgurele, Dumitru Mihalache. "Acesta a donat bibliotecii de la C.N.V.V. o carte voluminoasă, care conţine toţi membrii Academiei Române de la întemeiere şi până în prezent. El însuşi este membru corespondent al acestui for şi ne-a informat la masa festivă de la restaurant că liceul în care au absolvit a dat academicieni. Este vorba, în primul rând, despre Vasile Tonoiu, din satul Turburea, comuna Corbeni, pe care multe somităţi în materie îl consideră a fi cel mai mare filozof român în viaţă şi despre Gheorghe Păun, cel care a deschis noi căi în calculul - teoretic deocamdată - cu membrane, care ar putea revoluţiona în timp tehnica de calcul existentă. Este un motiv de mândrie nu numai pentru oraş, dar şi pentru noi, cei care i-am pregătit pe aceşti oameni minunaţi, care au performat în domeniile lor!", a concluzionat prof. Constantin Voiculescu, precizând că acad. Păun a făcut parte dintr-o generaţie ulterioară. Cercetările noastre ne-a confirmat informaţia: arh. Traian Ionescu, cel care a făcut carieră în acest domeniu în Franţa, ne-a declarat că a fost coleg cu cetăţeanul de onoare al municipiului Curtea de Argeş, Gheorghe Păun şi că au făcut parte din promoţia care a absolvit cursurile liceale la "Vlaicu Vodă" în anul 1969. "Şi noi am făcut parte dintr-o generaţie de excepţie: de pildă, din clasa mea, 31 din cei 33 absolvenţi au intrat din prima la facultate şi majoritatea au performat în domeniile alese atât în ţară, cât şi în străinătate", a precizat arh. Ionescu.

Toate instituţiile de învăţământ din lume se mândresc cu tradiţia, dar mai ales cu rezultatele obţinute de absolvenţii lor în cursul activităţii. "Vlaicu" a fost şi a rămas de-a lungul timpului o unitate educaţională de frunte în Argeş, având o nobleţe a istoriei care obligă şi generaţiile noi. Şi acestea reuşesc încă să nu dezamăgească! 

Pin It