Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 04:55

A început Festivalul Medieval!

 

Cea de-a treia ediţie a acestei manifestări ce tinde să devină una tradiţională a început în forţă astăzi cu o defilare pe traseul Muzeu - Primărie - scena festivalului, prezentată de cei de la Societas Milites Getae, împreună cu directorul Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache. Acesta din urmă a venit îmbrăcat în cavaler templier şi s-a alăturat paradei pe tot traseul, după care le-a rămas alături şi a discutat cu cei care au venit să vadă spectacolul. La Primărie, "armata medievală" a fost primită cu aplauze de Constantin Panţurescu - edilul-şef al municipiului, viceprimarul Gabriel Jubleanu, mai mulţi membri din cadrul administraţiei publice, printre care i-am remarcat şi pe consilierii locali Loredana Stancu, Cristian Mitrofan, Viorel Popescu, Gheorghe Molea, Emelian Oreviceanu şi Jean Chefani, precum şi membri din cadrul Filialei Judeţene Argeş "Posada" a A.N.C.M.R.R. Ajunşi la scena pregătită în parcarea Sălii de Sport de lângă Lidl, organizatorii Societas Milites Getae au prezentat publicului mai multe numere de demonstraţii de lupte cu arme medievale, împreună cu detalii tehnice şi istorice despre acestea, iar copiii au participat la diferite activităţi şi ateliere de creaţie. De asemenea, au fost aduse standuri de artizanat, de unde argeşenii pot cumpăra diverse obiecte tradiţionale. Aceasta este numai deschiderea sărbătorii medievale din oraşul nostru. Vă reamintim că veţi putea participa la demonstraţii şi mâine, începând cu ora 10.00, dar şi duminică, tot de la aceeaşi oră. Vă aşteaptă surprize, iar copiii şi nu numai vor avea ce povesti!

Pin It