Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 iunie 2026 05:03

"Orfeu" şi "Argeşul" - spectacole în străinătate!

 

Întoarcerea lui Cristi Mitrofan la Centrul de Cultură şi Arte este de bun augur pentru cei care-şi desfăşoară activitatea sub egida instituţiei. Într-un timp foarte scurt, managerul a primit două invitaţii la festivaluri internaţionale, atât pentru Corala Orfeu, cât şi pentru Ansamblul "Argeşul". Primii vor concerta în perioada 2-7 august în Evia-Grecia, în timp ce dansatorii de la "Argeşul" vor participa la Festivalul internaţional Sunny Olimpia din Kranevo-Bulgaria, în perioada 22-29 august. Este prima ieşire în străinătate pentru formaţia condusă acum de Marcel Velea, cu o componenţă şi coregrafie nouă. De asemenea, "Rapsozii Argeşului" muncesc din greu în această perioadă la realizarea unui nou CD, ultimul fiind realizat acum 5 ani.

 

Pin It